Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1998, Nr 1 (32) |


• Geoinformacja nie tylko dla geodety - rozmowa z profesorem Jerzym Gaździckim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej • Wzory z Paryża - produkty GIS-u na rynku francuskim • Milimetrowe dokładności w geodezji - GPS dla początkujących • Nie chcemy kształcić „guzikowych” - dokumentacja ...

powrót

Zbigniew Lis

Były lata tłuste i lata chude

W losach niejednej firmy geodezyjnej odnaleźć można kawał najnowszej historii gospodarczej Polski. Wydaje się, że krótka, kilkunastoletnia działalność grupy geodetów skupionych w firmie o nazwie Zenit może zainteresować czytelników GEODETY. Jedni mogą znaleźć w niej odbicie własnych losów, inni być może znajdą w tym artykule coś, co pomoże im podjąć decyzję o wyborze własnej drogi rozwoju.

Historia firmy rozpoczęła się w 1983 roku. Wówczas jedenastu pracowników Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego ze Szczecina postanowiło samodzielnie realizować swoje zawodowe ambicje. Kierowaliśmy się oczywiście głównie względami ekonomicznymi, tzn. chcieliśmy po prostu lepiej zarabiać, ale istotnym motywem podjęcia tej decyzji była również chęć pracy we własnej firmie. Teoretycznie mieliśmy możliwość założenia prywatnej firmy (dawał ją nie unieważniony przez władze PRL kodeks handlowy z 1934 r.), ale praktycznie nie było chyba w tym okresie w Polsce żadnej spółki prawa handlowego. Były to czasy, kiedy trudno było skutecznie prowadzić działalność geodezyjną w ramach typowo prywatnej firmy. Dane geodezyjne były poufne albo też zgoła tajne. Dostęp do nich firmy prywatnej trudno było sobie ówczesnym władcom Polski wyobrazić. Tak więc zgodnie uznaliśmy (tzn. my – potencjalni biznesmeni i oni – władza), że najlepszym dla nas rozwiązaniem jest założenie spółdzielni – trzeciej, pośredniej formy własności. I tak się właśnie czternaście lat temu stało. Nieco później niewielkiej zmianie uległa nazwa firmy – postanowiliśmy nadać jej imię. W wyniku wewnątrzzakładowego konkursu wybrana została nazwa Zenit, a pełna nazwa firmy przyjęła postać – Geodezyjna Spółdzielnia Pracy Zenit.

Dynamiczny początek
Pierwsze lata funkcjonowania spółdzielni cechowała bardzo duża dynamika rozwoju. Już w połowie lat osiemdziesiątych zatrudnienie przekroczyło pięćdziesiąt osób. Opracowany w tym okresie plan dalszego rozwoju firmy opierał się przede wszystkim na koncepcji sukcesywnego wdrażania nowych technologii, m.in. komputerowego przetwarzania danych, mapy numerycznej, systemów wykorzystujących sztuczne satelity Ziemi (GPS) czy też fotogrametrii i teledetekcji. Niestety, ograniczenia COCOM (zakaz eksportu najnowszej myśli technicznej do krajów socjalistycznych), bardzo wysoka cena sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz znacznie ograniczony dopływ informacji uniemożliwiały realizację naszych planów.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS