Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1998, Nr 1 (32) |


• Geoinformacja nie tylko dla geodety - rozmowa z profesorem Jerzym Gaździckim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej • Wzory z Paryża - produkty GIS-u na rynku francuskim • Milimetrowe dokładności w geodezji - GPS dla początkujących • Nie chcemy kształcić „guzikowych” - dokumentacja ...

powrót

Stanisław Różanka

Nie chcemy kształcić "guzikowych"

Dokumentacja programowa dla zawodu technik geodeta

W dniach 24-25 listopada 1997 r. w Uczelnianym Studium Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej odbyło się seminarium nt. „Stan i perspektywy rozwoju kształcenia w zawodach budowlanych i pokrewnych”. Integralną częścią seminarium były obrady w grupie II nt. „Dokumentacja programowa dla zawodu technik geodeta”. W skład tej dokumentacji wchodzą podstawy programowe i przykładowy program nauczania. Tematyka obrad, którym przewodniczył autor poniższego tekstu, skoncentrowana była m.in. wokół takich podstawowych problemów, jak treści nauczania, metody – organizacja, środki – baza. I w tej kolejności omówione zostały przebieg obrad i wnioski z sympozjum.

Treści nauczania, ocena dokumentacji programowej

1. Ogólna ocena zaakceptowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej 9 czerwca 1997 r. podstaw programowych i przykładowego programu jest w zasadzie pozytywna. Dokumentacja programowa jest wdrażana w średnich szkołach geodezyjnych od 1 września 1997 r.
2. Mimo nowoczesności podstaw programowych i przykładowego programu nauczania w szkołach muszą być zrealizowane dwa podstawowe zadania:
- pilne opracowanie programów nauczania dostosowanych do potrzeb regionalnych oraz stanu organizacji produkcji geodezyjnej (potrzeb rynku pracy),
- modyfikacja podstaw programowych wobec oszałamiającego postępu naukowo-technicznego w każdej z trzech podstawowych funkcji geodezji: zbierania danych (tworzenia bazy informacji), przetwarzania danych oraz rozpowszechniania danych (udostępniania informacji).
Może nasuwać się wątpliwość, czy to podstawowe zadanie powinno należeć do szkoły czy raczej do Ministerstwa Edukacji Narodowej – Instytutu Badań Edukacyjnych? Wydaje się jednak, że inicjatywa powinna należeć do szkoły, a do MEN – czynności formalnoprawne.
3. Bardzo ważną wadą dokumentacji programowej jest pominięcie potrzeby rozbudowania programu matematyki i fizyki o tematy niezbędne do nauczania w geodezji: teorii, metod rachunku wyrównawczego oraz pomiarów instrumentami laserowymi, elektromagnetycznymi i radiowymi. Rozbudowana matematyka i fizyka są w nauczaniu geodezji niezbędne. Problem ten był rozwiązany przez autorów „minimum programowego”, a później przez MEN – bez uzasadnienia i zrozumienia wagi problemu – projekty nowych programów matematyki i fizyki zostały odrzucone. Uczestnicy II grupy seminaryjnej są jednomyślni: taka „urawniłowka” pod hasłem „przedmiotów ogólnoprofilowych” jest niczym nie uzasadniona. Znane są okresy, kiedy dla różnych zawodów i szkół dostępne były różne programy matematyki. Nauczyciele chcą kształcić ludzi światłych, rozumiejących sens wykonywanych czynności, a nie „guzikowych” umiejących
tylko naciskać właściwe guziki klawiatury komputera, dalmierza czy instrumentu fotogrametrycznego.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS