Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1998, Nr 1 (32) |


• Geoinformacja nie tylko dla geodety - rozmowa z profesorem Jerzym Gaździckim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej • Wzory z Paryża - produkty GIS-u na rynku francuskim • Milimetrowe dokładności w geodezji - GPS dla początkujących • Nie chcemy kształcić „guzikowych” - dokumentacja ...

powrót

Stefan Zaremba

Naciągamy liny

Geodezyjny pomiar jako podstawa do obliczania sił naciągu w cięgnach – przegląd

Konstrukcje cięgnowe charakteryzują się między innymi tym, że elementami pracującymi głównie na rozciąganie są w nich cięgna w postaci lin, kabli czy też wiązek drutów równoległych. Wadą takich konstrukcji jest ich podatność na zmiany sił naciągu w cięgnach. Wydłużenia cięgien spowodowane różnymi przyczynami wywołują stopniowe zmniejszanie się sił ich naciągu. Powoduje to niekorzystne zmiany warunków stateczności pracy całej konstrukcji. W większości konstrukcji wiszących podstawowym elementem nośnym jest wiotkie cięgno. Obciążenia cięgien mogą być:
- równomiernie rozłożone na całej rozpiętości przęsła,
- równomiernie rozłożone na części rozpiętości przęsła,
- w postaci sił skupionych, pionowych i pochyłych.
Obciążenia te mogą działać zarówno w płaszczyźnie zwisu cięgna, jak i poza tą płaszczyzną. Również zamocowanie końców cięgna może być tzw. jednoprzęsłowe, którego końce są nieprzesuwnie utwierdzone. Często stosuje się również konstrukcje o sztywnych cięgnach. Do nich zaliczyć można głównie rurociągi. Cięgno sztywne pracuje inaczej niż wiotkie. Powstają w nim zarówno siły rozciągające, jak i momenty zginające. Sposób ich obliczenia podano w [13].
W praktyce inżynierskiej występuje często potrzeba pomiaru sił w różnego rodzaju cięgnach różnych konstrukcji metalowych np. dla celów kontrolnych w czasie eksploatacji. Wykonuje się je zazwyczaj za pomocą specjalnych dynamometrów przymocowanych do odciągów w ich końcowych częściach. Jak stwierdzają autorzy pracy [2], sposób taki jest dość kłopotliwy i kosztowny oraz mało przydatny w konstrukcjach już użytkowanych. W pracach [1, 2, 3, 4, 6, 9, 10, 11, 13, 14] przedstawiono sposoby pośredniego pomiaru sił w różnego rodzaju cięgnach. Dla geodetów ważne są sposoby określenia siły w odciągach za pomocą pomiaru ich geometrii.
W wielu obiektach inżynierskich, takich jak stalowe maszty, kominy, mosty, występują często cięgna w postaci nośnych elementów konstrukcyjnych. W okresie użytkowania tego rodzaju obiektów niezbędne są okresowe kontrole naciągu cięgien w celu sprawdzenia ich wytężenia. Cięgna te z reguły nie mają stałych urządzeń do pomiaru sił naciągu. Z konieczności więc do oceny wartości tych sił wykorzystuje się mniej lub bardziej dokładne sposoby pośrednie. Sposoby te polegają na wykorzystaniu wyników pomiarów geodezyjnych zwisającego cięgna do ustalenia zależności występujących między kształtem cięgna a siłami wewnętrznymi w tym cięgnie.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA





powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS