Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1998, Nr 1 (32) |


• Geoinformacja nie tylko dla geodety - rozmowa z profesorem Jerzym Gaździckim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej • Wzory z Paryża - produkty GIS-u na rynku francuskim • Milimetrowe dokładności w geodezji - GPS dla początkujących • Nie chcemy kształcić „guzikowych” - dokumentacja ...

powrót

Aleksander Danielski

Duży skok czy truchtanie w miejscu?

Ziemia jest płaska! Są jeszcze obrońcy tej tezy – 2250 lat po Eratostenesie z Cyreny, w wieku podróży kosmicznych i rzeczywistości wirtualnej. Posiadając możliwość wykorzystania trzeciego i czwartego wymiaru mapy, zalecają oni powrót do płaskiego rysunku na ekranie monitora.

Dyskusja z artykułem „Rozważania na tle osnute” Zygmunta Szumskiego

Moim celem była popularyzacja nowej jakości, jaką jest mapa numeryczna (w pełnym tych słów znaczeniu), która ku zaskoczeniu niektórych pojawiła się w świecie geodezyjnym. Pisząc tekst „Mapa bez mapy, czyli rozważania swobodne” miałem świadomość konieczności stosowania skrótów myślowych. Rozwodzenie się nad rzeczami dla większości oczywistymi jest wbrew konwencji przyjętej dla artykułów gazetowych. Do tego są wydawnictwa naukowe. Zdawałem sobie również sprawę, że niektóre stwierdzenia mogą być szokujące. Lecz czy polskiej rzeczywistości nie jest potrzebna terapia szokowa? Nie starałem się także ukrywać mojego przekonania i sympatii do rozwiązania bazowego (skrót od bazodanowego) mapy numerycznej jako jedynego, moim zdaniem, dobrze rokującego na przyszłość. Nie można więc mieć pretensji, że chciałem przedstawić korzyści z tego wynikające w porównaniu z rozwiązaniami rysunkowymi.
Ziemia jest płaska! Są jeszcze obrońcy tej tezy – 2250 lat po Eratostenesie z Cyreny, w wieku podróży kosmicznych i rzeczywistości wirtualnej. Posiadając możliwość wykorzystania trzeciego wymiaru mapy numerycznej w postaci pełnego przestrzennego zapisu informacji w tekstowej bazie danych i czwartego wymiaru w postaci generowania map historycznych, zalecają oni powrót do płaskiego rysunku mapy na ekranie monitora. Jednym z argumentów ma być cena. Twierdzę, że za dobrą ceną kryją się zawsze: możliwości towaru oraz komfort jego stosowania. Szczególnie o tym drugim bardzo często się zapomina.

Powiedziano: Oprogramowanie rysunkowe jest przeznaczone (...) dla geodety, który wykonuje pomiar i opracowuje mapę na zamówienie dowolnego inwestora [kursywą wyróżniono cytaty] – w tym zdaniu mieszczą się niekonsekwencje, a nawet sprzeczności.
- Po pierwsze, o tym, co jest przeznaczone dla geodety, najlepiej wie sam zainteresowany (biorąc pod uwagę zakres swojej działalności i jej przyszłość). Zachęcanie do stosowania oprogramowania rysunkowego, to tak jakbyśmy namawiali do kupowania domiarówki (bo jest tania), jeśli kogoś stać na dalmierz (dziesięć razy droższy). Producenci domiarówek mają się dobrze i nie potrzebują reklamy.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS