Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1998, Nr 1 (32) |


• Geoinformacja nie tylko dla geodety - rozmowa z profesorem Jerzym Gaździckim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej • Wzory z Paryża - produkty GIS-u na rynku francuskim • Milimetrowe dokładności w geodezji - GPS dla początkujących • Nie chcemy kształcić „guzikowych” - dokumentacja ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Geoinformacja nie tylko dla geodety

Pozyskiwanie, utrzymywanie w stanie aktualności i udostępnianie informacji bazowej wymaga specjalistycznych kwalifikacji zawodowych, które obecnie posiadają geodeci. Tak więc w zakresie informacji bazowej rola geodezji jest niepodważalna. Jednakże aby utrzymać tę wiodącą rolę, geodezja musi ewoluować w kierunku geomatyki.

Z profesorem Jerzym Gaździckim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, rozmawia Zbigniew Leszczewicz

Zbigniew Leszczewicz: Od bieżącego numeru GEODETA będzie się ukazywał z podtytułem Magazyn Geoinformacyjny. Jak Pan Profesor ocenia tę zmianę?

Jerzy Gaździcki: Uważam, że jest to zmiana w pełni uzasadniona i dobrze świadcząca o właściwym rozpoznaniu przez zespół redakcyjny zarówno ogólnych trendów światowych w tej dziedzinie, jak też szybko rosnących potrzeb krajowych. Na użytek Czytelników waszego miesięcznika proponuję interpretować geoinformację (geoinformation) możliwie szeroko, a więc jako informację odniesioną przestrzennie do Ziemi i obejmującą informację geograficzną (geographic information) oraz często w Polsce wyróżnianą, bardziej szczegółową informację o terenie (land information), w tym informację katastralną (cadastral information). Terminem o nieco innym odcieniu znaczeniowym, ale również bardzo ogólnym i potrzebnym, jest informacja przestrzenna (spatial information).
Pożyteczny okazuje się podział geoinformacji na geoinformację ogólnego przeznaczenia (bazową) oraz geoinformację szczególnego przeznaczenia (tematyczną). Pierwsza z nich dotyczy osnów geodezyjnych, podstawowych elementów topografii z uwzględnieniem rzeźby terenu, a także różnego rodzaju podziałów terenu (administracyjnych, katastralnych, statystycznych i innych). Geoinformacja szczególnego przeznaczenia stanowi przedmiot zainteresowania wyodrębnionej grupy odbiorców (np. planistów przestrzennych), natomiast dla innych jest zbędna.
Zgodnie z nowym podtytułem wasz miesięcznik powinien trafiać nie tylko do geodetów, którzy zajmują się produkowaniem geoinformacji, zwłaszcza tej ogólnego przeznaczenia, ale też do wszelkiego rodzaju odbiorców różnych specjalności, stosujących geoinformację do różnych celów i na różnych poziomach: międzynarodowym i gminnym. Nie możemy przy tym zapominać o użytkownikach indywidualnych, korzystających z geoinformacji w zakresie określonym własnymi potrzebami i zainteresowaniami, np. turystycznymi.

Dlaczego ostatnie lata przyniosły tak gwałtowny wzrost zastosowań systemów informacji przestrzennej (GIS/LIS) w wielu dziedzinach życia?

Wzrost ten wynika z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, współczesne procesy cywilizacyjne w powiązaniu z szybkim wzrostem gęstości zaludnienia stwarzają coraz szerzej uświadamianą i odczuwaną konieczność korzystania z geoinformacji, która powinna być łatwo dostępna, aktualna oraz dla każdego użytkownika odpowiednia pod względem treści, szczegółowości i dokładności. Po drugie, zdumiewający postęp technologii informacyjnej wpływa na rozwój i upowszechnienie środków technicznych systemów geoinformacyjnych. Te dwie tendencje wzajemnie się wzmacniają: potrzeby informacji technicznej stymulują rozwój technologiczny, a nowe rozwiązania techniczne ujawniają nowe potrzeby.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS