wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Październik 1997, Nr 10 (29) |


• Pomiary budowlane - wymiarowanie, tolerowanie i pomiary geodezyjne obiektów budowlanych w ujęciu norm PN-ISO • Tachimetry elektroniczne - zestawienie instrumentów total station • Wszystko zależy od człowieka - rozmowa z Rafałem Godlewskim, byłym przewodniczącym Komisji Finansowo--Gospodarczej Samorządu Studentów PW • Cyrkiel ...

powrót

Anna Wardziak

U królewskich astronomów

Z wizytą na południku zerowym

Greenwich leży około 10 km na południowy wschód od centrum Londynu. Postanawiamy wybrać się tam Tamizą. Przy stacji metra Embankment znajdujemy przystań Charing Cross Pier, gdzie cumują stateczki udające się w tamtym kierunku. Kupujemy bilety na 11.30.

Mamy jeszcze trochę czasu, idziemy więc na krótką przechadzkę wzdłuż brzegu. Po kilkudziesięciu metrach naszą uwagę przykuwa 20-metrowy granitowy obelisk z widoczną symboliką egipską. To Cleopatra’s Needle (Igła Kleopatry) licząca sobie około 3500 lat, pochodząca z czasów faraona Totmesa III, a podarowana Wielkiej Brytanii przez wicekróla Egiptu Mohammeda Alego. Strzegą jej dwa – już nie egipskie i znacznie młodsze, bo zaledwie stuletnie – sfinksy z brązu. Przez chwilę czujemy się jakby na innym kontynencie. Ale już za moment schodzimy trapem na naszą łajbę. W chwilę później odbijamy od brzegu i ruszamy na wschód. Londyn z tej perspektywy wygląda zupełnie inaczej. Na południowym brzegu ciągną się stare magazyny, zaś po przeciwnej stronie wzrok przyciąga potężna kopuła Katedry św. Pawła i zabudowania City. Z oddali dostrzegamy też dwie charakterystyczne wieże i niebiesko-białe łuki Tower Bridge – rozpoznawanego na całym świecie symbolu Londynu. Jest to nisko zawieszony most zwodzony – dwa centralne przęsła są podnoszone umożliwiając przepłynięcie dużym statkom. Ciekawostką jest, że statki mają pierwszeństwo przed pojazdami na moście.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS