wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Październik 1997, Nr 10 (29) |


• Pomiary budowlane - wymiarowanie, tolerowanie i pomiary geodezyjne obiektów budowlanych w ujęciu norm PN-ISO • Tachimetry elektroniczne - zestawienie instrumentów total station • Wszystko zależy od człowieka - rozmowa z Rafałem Godlewskim, byłym przewodniczącym Komisji Finansowo--Gospodarczej Samorządu Studentów PW • Cyrkiel ...

powrót

Jolanta Jasińska

Cyrkiel odkryjemy jeszcze nie raz

W 1835 roku Johan Sebastian Staedtler wybudował w pięknym mieście na południu Niemiec i powołał do życia fabrykę Staedtler. W połowie obecnego wieku w fabryce dokonano wielu zmian, rozbudowano hale, uruchomiono nowoczesne linie produkcyjne, rozszerzając produkcję o artykuły piśmienne i kreślarskie. Obecnie koncern produkuje także artykuły kolorowe dla dzieci, jak kredki czy flamastry.

Z Helmutem Hufnaglem, dyrektorem ds. produkcji firmy Staedtler, rozmawia Jolanta Jasińska

Jolanta Jasińska: Jak zaczęła się historia przyrządów kreślarskich?

Helmut Hufnagl: Bez wątpienia pierwszym przyborem kreślarskim wynalezionym przez ludzi był cyrkiel. Ale szybko artykułem najbardziej potrzebnym, a zatem najbardziej powszechnym, stał się i pozostaje do dnia dzisiejszego – ołówek. Produkcję ołówków firma Staedtler rozpoczęła jako pierwsza, już pod koniec XVII wieku. Znaczny rozwój technologii naszego wieku pozwolił na wprowadzenie w latach 60. i stałe unowocześnianie automatycznych ołówków technicznych, które cieszą się coraz większym uznaniem na całym świecie.

Czy dziś można jeszcze coś zmieniać w produkcji tradycyjnych artykułów kreślarskich?

Dla firmy Staedtler rozwój w dziedzinie artykułów technicznych jeszcze się nie skończył. Stale widzimy ogromne możliwości wzornictwa i ergonomii klasycznych instrumentów kreślarskich, jak i przyszłościowych rozwiązań technicznych. Na początku 1997 r. firma nasza pokazała nowy model cyrkla pod nazwą Galileo. Oczywiście jesteśmy dumni z naszego nowego cyrkla, ale tak naprawdę wierzę, że odkryjemy cyrkiel jeszcze nie raz. Wiele artykułów użytkowych w biurach podlega zmianom wymaganym przez obecnych klientów: zmienia się wzornictwo, kolorystyka.

Czy produkcja artykułów technicznych ulega trendom? Jeśli tak, to jakim?
W przeciwieństwie do wielu artykułów biurowych sektor produktów technicznych zdecydowanie nie kieruje się np. modną kolorystyką. Natomiast to, co najbardziej istotne w produkcji artykułów technicznych, to jakość materiałów. Tradycyjni producenci renomowanych przyborów kreślarskich nie pozwolą sobie nigdy na konkurowanie z tanimi produktami z Dalekiego Wschodu. Pewnego rodzaju nowością są zmiany grup zainteresowanych odbiorców. Obecnie artykuły kreślarskie są używane przez studentów (lub nawet uczniów) częściej niż dawniej, gdy korzystali z nich głównie projektanci i architekci. Wymaga to od nas odpowiedniego asortymentu dostosowanego do potrzeb nowych odbiorców.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS