wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Październik 1997, Nr 10 (29) |


• Pomiary budowlane - wymiarowanie, tolerowanie i pomiary geodezyjne obiektów budowlanych w ujęciu norm PN-ISO • Tachimetry elektroniczne - zestawienie instrumentów total station • Wszystko zależy od człowieka - rozmowa z Rafałem Godlewskim, byłym przewodniczącym Komisji Finansowo--Gospodarczej Samorządu Studentów PW • Cyrkiel ...

powrót

Wiesław Pawłowski, Stefan Przewłocki

Pomiary budowlane

Wymiarowanie, tolerowanie i pomiary geodezyjne obiektów budowlanych w ujęciu norm PN-ISO (część I)

Normalizacyjne Komisje Problemowe nr 231 ds. Koordynacji i tolerancji wymiarów w budownictwie oraz nr 255 ds. Geodezji dla potrzeb budownictwa – powołane przez Polski Komitet Normalizacyjny dla wprowadzenia norm międzynarodowych ISO do norm polskich – opracowały nowe normy, ustanowione bądź skierowane do ustanowienia jako normy PN-ISO.

Normy te opracowano metodą tłumaczenia pełnej treści norm międzynarodowych opracowanych przez Komitet Techniczny ISO/TC59 „Obiekty budowlane”, uzupełniając każdą z norm o przedmowę krajową i objaśnienia w tekście oraz informacje dotyczące norm z nią związanych.
Ustanowione normy PN-ISO oraz skierowane do ustanowienia projekty norm PrPN-ISO można podzielić na trzy podstawowe grupy tematyczne dotyczące: koordynacji modularnej, tolerancji wymiarów oraz metodyki pomiarowej. W zakresie koordynacji modularnej definiuje się i ustala wartości modułów dla poziomych i pionowych wymiarów elementów i zespołów konstrukcyjnych obiektów budowlanych.
W grupie tematycznej dotyczącej tolerancji wymiarów definiuje się wszystkie rodzaje odchyłek i tolerancji występujących
w procesie wytwarzania elementów budowlanych oraz tyczenia i montażu obiektów budowlanych. Odchyłki te stanowią podstawę oszacowania tzw. zmienności wymiarów i jej wpływu na uzyskanie oczekiwanego pasowania elementów podczas montażu. Tolerancje z kolei określają wartości odchyłek granicznych dopuszczonych w projekcie i stanowią jednocześnie podstawę oceny zgodności geometrycznej wykonanego obiektu budowlanego z projektem.
Grupa tematyczna dotycząca metodyki pomiarowej stanowi zabezpieczenie metrologiczne niezbędne dla wyznaczania wartości określonych cech geometrycznych elementów i zespołów konstrukcyjnych obiektów budowlanych, wskazując każdorazowo metodę pomiaru, jego zakres i dokładność oraz zalecane instrumenty pomiarowe.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS