Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 1997, Nr 10 (29) |


• Pomiary budowlane - wymiarowanie, tolerowanie i pomiary geodezyjne obiektów budowlanych w ujęciu norm PN-ISO • Tachimetry elektroniczne - zestawienie instrumentów total station • Wszystko zależy od człowieka - rozmowa z Rafałem Godlewskim, byłym przewodniczącym Komisji Finansowo--Gospodarczej Samorządu Studentów PW • Cyrkiel ...

powrót

Jacek Skwirowski

Wszystko zależy od człowieka

Największe zmiany, jakie udało mi się przeprowadzić na Wydziale Geodezji, dotyczyły stypendiów. Był rok 1990, kilka miesięcy wcześniej została uchwalona ustawa o szkolnictwie wyższym, zaraz potem weszło rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące pomocy socjalnej – to był okres, kiedy tworzono zręby pomocy stypendialnej dla studentów. Wtedy powstała koncepcja, że tym nie będzie zajmować się cała uczelnia, ale poszczególne wydziały. Wyszedłem z propozycjami przejęcia całości spraw stypendialnych na wydziale przez samorząd i to się udało.

Z Rafałem Godlewskim, byłym przewodniczącym Komisji Finansowo-Gospodarczej Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej, rozmawia Jacek Skwirowski

Jacek Skwirowski: Czy mógłbyś powiedzieć, jak i dlaczego znalazłeś się w samorządzie? A może powiesz wprost: jakie miałeś z tego korzyści?

Rafał Godlewski: Nie miałem żadnych korzyści. To była inna motywacja. Zazwyczaj jest tak, że do samorządu ktoś kogoś „wciąga”. Start do samorządu zaproponował mi Tomek Zapalski i trafił w mój czuły punkt. Był rok 1990, a ja byłem po pierwszym roku studiów. Napisałem wtedy bardzo długi program wyborczy, czytali go nawet profesorowie i kiwali głowami. Odnosiłem się do służby wojskowej, chciałem znieść zaliczanie zajęć z WF na ocenę oraz żeby część przedmiotów była obieralna (przeciwnicy argumentowali, że będą problemy, bo na niektóre przedmioty nikt nie będzie chodził). Część z tych moich pomysłów udało się powoli zrealizować, a innych – mimo licznych starań – nie.

Co z tych najważniejszych spraw udało Ci się przeforsować?

Jeśli chodzi o nasz wydział, to stosunkowo najmniej. Dlatego, że Wydział Geodezji i Kartografii jest bardzo konserwatywny i ciężko cokolwiek zmienić. Długo pracowałem w komisji Rady Wydziału do spraw programu studiów. Tam obradowano na tematy ogólne, a nie było żadnych konkretów. Moim zdaniem taka komisja powinna dostać szczegółowe programy nauczania przedmiotów i zastanawiać się, co można przenieść z jednego przedmiotu do innego, od osoby mniej kompetentnej w tej dziedzinie do bardziej – żeby całość była lepiej skorelowana i sprawniejsza.
Część zajęć pokrywa się w ramach różnych przedmiotów. To prawda, chodziło też o eliminację. Ale osoby, które miały dostarczyć szczegółowe programy nauczania, zdawały sobie sprawę, jakie to może mieć konsekwencje. Dlatego skrzętnie się wymigiwano i ostatecznie tego nie zrobiono.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS