Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1997, Nr 6 (25) |


• Ze Szwajcarii do Polski - mapy ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie • Kto się boi ośrodków? - Wojciech Tokarski polemizuje z tekstem Jacka Smutkiewicza „Za co płacimy w ODGiK” (GEODETA 1/97) • Projekt rozporządzenia w sprawie opłat za usługi ODGiK • Rozgraniczanie ...

powrót

Opracowania redakcji

Koordynacja i integracja

Fragmenty wystąpienia Józefa Rackiego, prezesa GUGiK, na łódzkiej konferencji

W miastach, gminach, rejonach, województwach czy resortach lub agendach powstają różne systemy zarządzania. Ich rozwój jest najczęściej żywiołowy i ukierunkowany na realizację celów danej struktury administracyjnej. Poza rzadkimi wyjątkami brak jest koordynacji działań w tym zakresie pomiędzy różnymi jednostkami administracyjnymi.

Rozważając problematykę systemu informacji terenowej w ujęciu programowym Główny Urząd Geodezji i Kartografii będzie miał na uwadze cel nadrzędny, jakim jest koordynacja działań. Celowi temu powinny być podporządkowane następujące działania:
1) tworzenie i rozwój standardów w zakresie informacji o terenie,
2) tworzenie oraz rozwój metod i obsługi SIT-u,
3) tworzenie baz danych przestrzennych i informacji o terenie,
4) integrowanie SIT-u z innymi systemami.

W ramach działań dotyczących tworzenia baz danych przestrzennych przewiduje się budowanie i aktualizację spójnych baz stanowiących podstawę dalszych przetworzeń zarówno w ramach systemu, jak i poza nim.
Działania te obejmują:
1) przygotowanie formalnoprawnej podstawy wdrożenia nowego państwowego układu „1992” lub innego rozstrzygnięcia wykorzystania tego układu dla opracowania mapy zasadniczej, co wiązałoby się z odchodzeniem od dotychczasowego układu
„1965” oraz kilkudziesięciu układów lokalnych stosowanych na obszarach miast,
2) tworzenie numerycznej mapy zasadniczej wraz z katastrem gruntów i budynków.
Pragnę dodać, że z kolei dla systemu informacji geograficznej niezbędnym będzie tworzenie numerycznej mapy topograficznej powiązanej z numerycznym modelem rzeźby terenu. (...)

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS