Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1997, Nr 5 (24) |


• Ukraińsko-polskie obserwatorium geofizyczne na górze Pop Iwan w Czarnohorze • Testujemy DISTO - ocena dokładności pomiarów dalmierzem laserowym w pełnym zakresie pomiarowym • Wielotorowość sygnału GPS w pomiarach satelitarnych • Rozgraniczanie nieruchomości – cz. I • Krytycznie o instrukcji K-1 • Znieść ...

powrót

Jacek Gawlak

Głos w sprawie rozgraniczenia

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach w uzasadnieniu wyroku z dnia 14 marca 1995 r. (sygn. akt SA/Ka 555/94) zawarł tezę: „... za niedopuszczalne uproszczenie sprawy uznać należy stanowisko (...), że wobec sporu co do przebiegu linii granicznych nie było podstaw do wydania decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przepis ten wręcz zakłada istnienie sporu – nie zakończonego zawarciem ugody przed geodetą, aby taka decyzja mogła być wydana. Dalsza przesłanka do wydania decyzji o rozgraniczeniu, to jest wydanie jej „na podstawie zebranych dowodów”, powinna być objęta oceną, czy zostały zebrane wszystkie istotne dla ustalenia granic dowody oraz czy mogły one być miarodajne do ustalenia granic...”.

Powyższa teza stanowiąca konkluzję wywodu opartego na założeniu, iż do wydania decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości niezbędne jest istnienie sporu granicznego, jest błędna.
W trakcie postępowania rozgraniczeniowego przeprowadzający je organ napotkać może dwie sytuacje, z których każda może być rozwiązana na dwa sposoby. Prawo geodezyjne i kartograficzne normuje wszystkie te przypadki. Rozwiązania te można przedstawić w tabeli poniżej.
Oczywiście w praktyce możliwe są różne zmiany sytuacji polegające np. na tym, że na gruncie, po rozpoczęciu przez geodetę czynności rozgraniczeniowych, toczony jest zajadły spór o granicę dotychczas uważaną za bezsporną. Należy jednak podkreślić, że zmiana sposobu rozwiązania polegająca na stwierdzeniu sporu granicznego może być dokonana przez geodetę tylko wtedy, gdy zebrane dowody okażą się „niewystarczające albo sprzeczne”. Dyspozycje zawarte w art. 31 ust. 2 i 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wyraźnie określają kolejność wykonywanych czynności zależnie od zaistniałych okoliczności. Geodeta wykonujący czynności ustalania przebiegu granic w pierwszej kolejności bada „znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty...”. Strony mogą być pytane o zdanie dopiero wtedy, gdy po zbadaniu wszelkich informacji zawartych w posiadanych dokumentach, skonfrontowanych ze stanem na gruncie geodeta uzna, że nie dysponuje pełnymi i wiarygodnymi danymi pozwalającymi na ustalenie przebiegu granic. Jest to zapis odpowiadający regulacji, znanej jako trzy kryteria rozgraniczenia, zawartej w artykule 153 kodeksu cywilnego.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama