Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1997, Nr 5 (24) |


• Ukraińsko-polskie obserwatorium geofizyczne na górze Pop Iwan w Czarnohorze • Testujemy DISTO - ocena dokładności pomiarów dalmierzem laserowym w pełnym zakresie pomiarowym • Wielotorowość sygnału GPS w pomiarach satelitarnych • Rozgraniczanie nieruchomości – cz. I • Krytycznie o instrukcji K-1 • Znieść ...

powrót

Maria Jasińska

Znieść czy zostawić

Prawo użytkowania wieczystego.
Ostatnio wiele uwagi poświęcono projektowi Stowarzyszenia Użytkowników Wieczystych z Zielonej Góry. Zaproponowali oni, aby wszyscy użytkownicy wieczyści stali się z mocy prawa właścicielami gruntów. Przejście własności miałoby nastąpić na podstawie decyzji administracyjnej.


Projekt ten wzbudził wiele kontrowersji, ale bez wątpienia skupił uwagę opinii publicznej na instytucji użytkowania wieczystego i to w momencie bardzo ważnym – dostosowywania naszego prawa do standardów europejskich. Prawo własności było przez wieki jednym z podstawowych praw podmiotowych. Było ono przedmiotem wielu opracowań jurystów. Polska, będąca pod wpływem prawa rzymskiego, również należała do tego kręgu. Nic zatem dziwnego, że każde ograniczenie tego prawa zawsze budziło wiele emocji. Taki sam los spotkał omawianą instytucję. Została ona wprowadzona dopiero po II wojnie światowej. Prawo użytkowania wieczystego miało od tej pory stać na straży polityki wywłaszczeniowej państwa. Początkowo zostało uregulowane w kodeksie cywilnym w art. 232-243, a następnie w ustawie z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (DzU nr 30 z 1991 r. poz. 127 z póŹn. zm.). Już tak różne uregulowania zarówno w porządku cywilnym, jak i administracyjnym pozwalają stwierdzić, iż ustawodawca bardzo dużą wagę przywiązał do unormowania tej instytucji i nadał jej wyjątkowy charakter. Zgodnie z brzmieniem art. 232 kc przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być następujące kategorie gruntów:
a) grunty będące własnością skarbu państwa, położone w granicach administracyjnych miast lub osiedli,
b) grunty skarbu państwa położone poza granicami administracyjnymi miast, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta lub osiedla i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki,
c) grunty stanowiące własność gmin lub ich związków.
Dla funkcjonowania danego przepisu ważne jest, jak może być ono realizowane. W przypadku użytkowania wieczystego traktuje o tym art. 233 kc. Zgodnie z jego treścią „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz umowę o oddanie gruntu skarbu państwa lub gruntu należącego do gmin bądź ich związków w użytkowanie wieczyste, użytkownik może:
a) korzystać z terenu z wyłączeniem innych osób,
b) w tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać”.
Jak zatem widzimy, granicę korzystania z użytkowania wieczystego wyznaczają: ustawa, zasady współżycia społecznego oraz umowa.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama