Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1997, Nr 5 (24) |


• Ukraińsko-polskie obserwatorium geofizyczne na górze Pop Iwan w Czarnohorze • Testujemy DISTO - ocena dokładności pomiarów dalmierzem laserowym w pełnym zakresie pomiarowym • Wielotorowość sygnału GPS w pomiarach satelitarnych • Rozgraniczanie nieruchomości – cz. I • Krytycznie o instrukcji K-1 • Znieść ...

powrót

Edward Kłączyński

Rozgraniczanie nieruchomości (część I)

Autor – pracownik Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu – na podstawie obowiązujących przepisów, wyroków NSA i własnych doświadczeń dotyczących rozgraniczania nieruchomości przygotował „ściągawkę” z tego tematu. W bieżącym numerze publikujemy część wynikającą z Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Za miesiąc – zarządzenie ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej w sprawie rozgraniczania nieruchomości z 5 sierpnia 1996 r.

Cel rozgraniczenia (art. 29 ust. 1)*
Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic oraz utrwalenie punktów granicznych znakami granicznymi. A więc jest to jedno z postępowań, które zmierza do ustalenia granic prawnych. Inne postępowania mające również na celu ustalenie granic prawnych, to m.in.: podziały, scalenia, postępowanie sądowe.

Wszczęcie z urzędu postępowania rozgraniczeniowego (art. 30 ust. 2)
a) przy scaleniu gruntów na podstawie ustawy z 26 marca 1982 r. (DzU z 1989 r. nr 58, poz. 349 – jednolity tekst z późn. zm.) – postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego zastępuje postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego,
b) w przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarki narodowej – zapis nieostry, nie zinterpretowany w orzecznictwie. Chodzi tutaj o cele publiczne, interes gminy lub urzędu rejonowego jako zarządcy w imieniu skarbu państwa, ustalenie granic jednostki ewidencyjnej lub obrębu,
c) w przypadkach uzasadnionych interesem społecznym, np. prostowanie błędów administracji ujawnionych przez strony w skargach, listach itp.
Ponieważ rozgraniczenie nieruchomości, również w postępowaniu administracyjnym, jest sprawą cywilną, organ nie powinien zbytnio angażować się w inicjowanie rozgraniczenia oraz z dużą wnikliwością badać sprawę przed wszczęciem, a następnie rozstrzygnięciem.

Wszczęcie na wniosek postępowania rozgraniczeniowego (art. 30 ust. 1)
Podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego, które jest postępowaniem administracyjnym, jest strona w rozumieniu art. 26 kpa (E. Mzyk str. 28). Wyrok SN z 13 kwietnia 1988 r. II CZP 23/88 (3 sędziów – nie zapisany do zasad prawnych) stwierdza w uzasadnieniu, że uprawnienie do wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego przysługuje: a) właścicielowi i współwłaścicielowi nieruchomości (może to być np. tylko jeden ze współwłaścicieli),

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS