Edward Kłączyński
Rozgraniczanie nieruchomości (część I)
Autor – pracownik Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu – na podstawie obowiązujących przepisów, wyroków NSA i własnych doświadczeń dotyczących rozgraniczania nieruchomości przygotował „ściągawkę” z tego tematu. W bieżącym numerze publikujemy część wynikającą z Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Za miesiąc – zarządzenie ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej w sprawie rozgraniczania nieruchomości z 5 sierpnia 1996 r.
|
Cel rozgraniczenia (art. 29 ust. 1)* Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic oraz utrwalenie punktów granicznych znakami granicznymi. A więc jest to jedno z postępowań, które zmierza do ustalenia granic prawnych. Inne postępowania mające również na celu ustalenie granic prawnych, to m.in.: podziały, scalenia, postępowanie sądowe.
Wszczęcie z urzędu postępowania rozgraniczeniowego (art. 30 ust. 2) a) przy scaleniu gruntów na podstawie ustawy z 26 marca 1982 r. (DzU z 1989 r. nr 58, poz. 349 – jednolity tekst z późn. zm.) – postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego zastępuje postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego, b) w przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarki narodowej – zapis nieostry, nie zinterpretowany w orzecznictwie. Chodzi tutaj o cele publiczne, interes gminy lub urzędu rejonowego jako zarządcy w imieniu skarbu państwa, ustalenie granic jednostki ewidencyjnej lub obrębu, c) w przypadkach uzasadnionych interesem społecznym, np. prostowanie błędów administracji ujawnionych przez strony w skargach, listach itp. Ponieważ rozgraniczenie nieruchomości, również w postępowaniu administracyjnym, jest sprawą cywilną, organ nie powinien zbytnio angażować się w inicjowanie rozgraniczenia oraz z dużą wnikliwością badać sprawę przed wszczęciem, a następnie rozstrzygnięciem.
Wszczęcie na wniosek postępowania rozgraniczeniowego (art. 30 ust. 1) Podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego, które jest postępowaniem administracyjnym, jest strona w rozumieniu art. 26 kpa (E. Mzyk str. 28). Wyrok SN z 13 kwietnia 1988 r. II CZP 23/88 (3 sędziów – nie zapisany do zasad prawnych) stwierdza w uzasadnieniu, że uprawnienie do wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego przysługuje: a) właścicielowi i współwłaścicielowi nieruchomości (może to być np. tylko jeden ze współwłaścicieli),
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|