Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1997, Nr 5 (24) |


• Ukraińsko-polskie obserwatorium geofizyczne na górze Pop Iwan w Czarnohorze • Testujemy DISTO - ocena dokładności pomiarów dalmierzem laserowym w pełnym zakresie pomiarowym • Wielotorowość sygnału GPS w pomiarach satelitarnych • Rozgraniczanie nieruchomości – cz. I • Krytycznie o instrukcji K-1 • Znieść ...

powrót

Tadeusz Kasarełło, Janusz Wynalek

Testujemy DISTO

Ocena dokładności pomiarów dalmierzem laserowym DISTO w pełnym zakresie pomiarowym przy zróżnicowanych warunkach zewnętrznych

Dostępny w ostatnim czasie na rynku ręczny dalmierz laserowy DISTO firmy Leica jest przyrządem pomiarowym nowej generacji. Jak podaje producent, to niewielkie urządzenie umożliwia pomiar długości w zakresie od 0,2 m do 30 m bez użycia lustra oraz do 100 m z użyciem ekranu celowniczego. Czerwony promień diody laserowej z zakresu widzialnego widma promieniowania 620÷670 nm wskazuje docelowy punkt odległości, a wyniki wyświetlane cyfrowo (z dokładnością do 1 mm) mogą być zapamiętane oraz poddane dalszej obróbce sumowania i obliczania powierzchni oraz objętości [1].

Wybrane i przytoczone tu funkcjonalne cechy urządzenia mogą czynić go pożądanym i użytecznym dla geodetów, pracowników budownictwa i branż pokrewnych w wielu zagadnieniach pomiarowych. Pomiar dalmierzem DISTO bez dodatkowej sygnalizacji punktów pod wieloma względami ma przewagę nad klasycznymi przymiarami bezpośrednimi (taśma, ruletka). I tak z punktu widzenia bezpieczeństwa, dalmierz DISTO umożliwia pracę w złożonych warunkach zewnętrznych, w których rozwinięcie taśmy lub ruletki czy też sygnalizacja celu zwierciadłem typowych dalmierzy elektronicznych byłyby ryzykowne lub niemożliwe. Przykładem są różnego rodzaju pomieszczenia techniczne, hale produkcji ciągłej, konstrukcje dachowe, a nawet sklepy i mieszkania, gdzie pomiary – na dużych wysokościach, nad maszynami i magazynami szkła, w sąsiedztwie przewodów wysokiego napięcia i w sytuacji braku pomostu z jednej strony suwnic pomostowych – należą do szczególnie uciążliwych i niebezpiecznych. Przy inwentaryzacji budynków mieszkalnych
i obiektów handlowo-magazynowych można również znaleźć przykłady, w których jeden z punktów jest położony w miejscu trudno lub w ogóle niedostępnym dla klasycznych technik pomiarowych. Są to przestrzenie pomiędzy meblami, kwiatami, grzejnikami i szeroko pojętymi urządzeniami instalacyjnymi. Z punktu widzenia technologii pomiaru, DISTO nieporównywalnie zmniejsza czasochłonność wykonywanych obserwacji, eliminując przy tym wykorzystanie dynamometru, uwzględnianie poprawek zwisu i komparacji oraz pomiary temperatury.
W doświadczeniach z tym przyrządem W. Anigacz [2] i K. Iwaszko [3] przytaczają przykłady wykorzystania dalmierza laserowego DISTO w niektórych pracach inwentaryzacyjnych i realizacyjnych. Informują o zaletach jego zastosowania w strefach zagrożenia. Sugerują możliwość zwiększenia dokładności pomiaru, który wykonywany „z ręki” nie zapewnia stabilnego położenia wiązki laserowej, a więc właściwej i dokładnej identyfikacji punktu celu.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS