Tadeusz Kasarełło, Janusz Wynalek
Testujemy DISTO
Ocena dokładności pomiarów dalmierzem laserowym DISTO w pełnym zakresie pomiarowym przy zróżnicowanych warunkach zewnętrznych
Dostępny w ostatnim czasie na rynku ręczny dalmierz laserowy DISTO firmy Leica jest przyrządem pomiarowym nowej generacji. Jak podaje producent, to niewielkie urządzenie umożliwia pomiar długości w zakresie od 0,2 m do 30 m bez użycia lustra oraz do 100 m z użyciem ekranu celowniczego. Czerwony promień diody laserowej z zakresu widzialnego widma promieniowania 620÷670 nm wskazuje docelowy punkt odległości, a wyniki wyświetlane cyfrowo (z dokładnością do 1 mm) mogą być zapamiętane oraz poddane dalszej obróbce sumowania i obliczania powierzchni oraz objętości [1].
Wybrane i przytoczone tu funkcjonalne cechy urządzenia mogą czynić go pożądanym i użytecznym dla geodetów, pracowników budownictwa i branż pokrewnych w wielu zagadnieniach pomiarowych. Pomiar dalmierzem DISTO bez dodatkowej sygnalizacji punktów pod wieloma względami ma przewagę nad klasycznymi przymiarami bezpośrednimi (taśma, ruletka). I tak z punktu widzenia bezpieczeństwa, dalmierz DISTO umożliwia pracę w złożonych warunkach zewnętrznych, w których rozwinięcie taśmy lub ruletki czy też sygnalizacja celu zwierciadłem typowych dalmierzy elektronicznych byłyby ryzykowne lub niemożliwe. Przykładem są różnego rodzaju pomieszczenia techniczne, hale produkcji ciągłej, konstrukcje dachowe, a nawet sklepy i mieszkania, gdzie pomiary – na dużych wysokościach, nad maszynami i magazynami szkła, w sąsiedztwie przewodów wysokiego napięcia i w sytuacji braku pomostu z jednej strony suwnic pomostowych – należą do szczególnie uciążliwych i niebezpiecznych. Przy inwentaryzacji budynków mieszkalnych i obiektów handlowo-magazynowych można również znaleźć przykłady, w których jeden z punktów jest położony w miejscu trudno lub w ogóle niedostępnym dla klasycznych technik pomiarowych. Są to przestrzenie pomiędzy meblami, kwiatami, grzejnikami i szeroko pojętymi urządzeniami instalacyjnymi. Z punktu widzenia technologii pomiaru, DISTO nieporównywalnie zmniejsza czasochłonność wykonywanych obserwacji, eliminując przy tym wykorzystanie dynamometru, uwzględnianie poprawek zwisu i komparacji oraz pomiary temperatury. W doświadczeniach z tym przyrządem W. Anigacz [2] i K. Iwaszko [3] przytaczają przykłady wykorzystania dalmierza laserowego DISTO w niektórych pracach inwentaryzacyjnych i realizacyjnych. Informują o zaletach jego zastosowania w strefach zagrożenia. Sugerują możliwość zwiększenia dokładności pomiaru, który wykonywany „z ręki” nie zapewnia stabilnego położenia wiązki laserowej, a więc właściwej i dokładnej identyfikacji punktu celu.
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|