Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1997, Nr 5 (24) |


• Ukraińsko-polskie obserwatorium geofizyczne na górze Pop Iwan w Czarnohorze • Testujemy DISTO - ocena dokładności pomiarów dalmierzem laserowym w pełnym zakresie pomiarowym • Wielotorowość sygnału GPS w pomiarach satelitarnych • Rozgraniczanie nieruchomości – cz. I • Krytycznie o instrukcji K-1 • Znieść ...

powrót

Lech Wereszczyński

Wielotorowość sygnału GPS

Wieloletnie doświadczenia w opracowywaniu obserwacji GPS oraz wykorzystywanie różnych zaawansowanych technik satelitarnych postawiło przed nami pewne problemy, których wyjaśnienia szukaliśmy w literaturze technicznej polskiej i zagranicznej. Materiał obserwacyjny, jaki zgromadziliśmy w ciągu wielu lat naszej działalności w zakresie precyzyjnych pomiarów i opracowań obserwacji GPS w kraju i za granicą, pozwalał na wykonywanie testów i badań mających na celu wyjaśnienie nurtujących nas problemów technicznych.

Jednym z nich były spostrzeżenia dotyczące zmienności przyrostów wektorów satelitarnych dla punktów stacjonowanych przez odbiorniki satelitarne, nad którymi nie występowało pełne odkrycie horyzontu. Przetwarzanie wektorów satelitarnych dla punktów stacjonowanych wielokrotnie ujawniło w niektórych przypadkach zmiany przyrostów współrzędnych na tych samych bazach sięgające 0,05 m. Innym problemem pojawiającym się podczas przetwarzania takich wektorów była całkowita nieprzydatność rozwiązań wektorów satelitarnych, pomimo rozwiązań niejednoznaczności (ambiguities).
Przypadek ten pojawiał się jednak bardzo rzadko. Podstawowym źródłem występowania trudności w przetwarzaniu wektorów satelitarnych jest wielotorowość (multipath) sygnału GPS. Szczególne znaczenie ma wpływ tego błędu na określenie wysokości punktu, jednakże również współrzędne B i L nie są od niego wolne. Sygnał satelitarny (fala nośna GPS) może być odbierany przez antenę jako kombinacja sygnałów bezpośredniego, odbitego i ugiętego. Z praktyki pomiarów GPS można wskazać typowe sytuacje, w których powstaje wielotorowość sygnału. Są to przypadki ustawiania anteny satelitarnej pod betonowym sygnałem rozpoznawczym na punktach I klasy czy też przypadki złej lokalizacji punktów geodezyjnych otoczonych przez struktury utrudniające propagację fali.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama