wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Kwiecień 1997, Nr 4 (23) |


• O prawie w geodezji dyskutują: Bogdan Grzechnik, Jan Konieczny, Włodzimierz Kunach, Bogdan Ney, Zygmunt Szumski, Stanisław Wudarski • Nadchodzi rewolucja - nowa generacja zobrazowań satelitarnych • Skartować świat - nowości wydawnictwa Geocenter • Kiedy wywiad terenowy - głos Jerzego Różańskiego w dyskusji nad ...

powrót

Mieczysław Chamik

Nie taki diabeł straszny

WBGiTR w Żywcu odpowiada na zarzuty geodetów

W liście opublikowanym w GEODECIE w lutym br. „grupa kilku geodetów z woj. bielskiego” (cytat z listu) na przykładzie Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Bielsku-Białej z/s w Żywcu podważa zasadność istnienia wojewódzkich biur geodezji i terenów rolnych. Krytyczne stwierdzenia pod adresem Biura oraz zatrudnionych w nim pracowników oparte są na rzekomych faktach nie znajdujących potwierdzenia w rzeczywistości. Autorom listu nie są znane zasady, na których oparta jest działalność Biura.

Zaliczenia Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych do nomenklaturowych spółek i powstawania w nim „prywatnych fortun” trudno nie uznać za absurdalny wymysł. Waga zarzutów podnoszonych w liście wymagała, dla swej wiarygodności, oparcia na rzetelnie sprawdzonych faktach. Autorzy listu akceptują „zdrowe zasady gospodarcze i konkurencji”, co nie przeszkadza im w dyskredytowaniu działalności Biura. Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych jest zakładem budżetowym, którego zadaniem jest wykonywanie robót geodezyjno-urządzeniowych na potrzeby rolnictwa, jak również wykonywanie usług geodezyjnych. Prace geodezyjno-urządzeniowe z uwagi na swą specyfikę i zakres finansowane są z budżetu, a ceny za jednostkę wykonanych prac ustalane są corocznie przez ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej (w przypadku województwa bielskiego ceny te są niejednokrotnie niższe od ceny rynkowej). Wykonywanie tych zadań przez wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych jest przy aktualnym stanie służb geodezyjnych w pełni uzasadnione, biorąc również pod uwagę specjalistyczny charakter tych jednostek i ich zaopatrzenie w niezbędny sprzęt geodezyjny. Prace
urządzeniowo-rolne finansowane z budżetu obejmują w naszym przypadku ok. 35% mocy przerobowej Biura. Źródłem przychodów w 65% są dochody uzyskane z usług geodezyjnych. W przetargach na wykonywanie prac geodezyjnych Biuro jest traktowane na równi z innymi podmiotami gospodarczymi, o czym mogą świadczyć ustalenia tych przetargów.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS