Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1997, Nr 4 (23) |


• O prawie w geodezji dyskutują: Bogdan Grzechnik, Jan Konieczny, Włodzimierz Kunach, Bogdan Ney, Zygmunt Szumski, Stanisław Wudarski • Nadchodzi rewolucja - nowa generacja zobrazowań satelitarnych • Skartować świat - nowości wydawnictwa Geocenter • Kiedy wywiad terenowy - głos Jerzego Różańskiego w dyskusji nad ...

powrót

Jacek Skwirowski

Z dyplomem w ręku

Geodeta po studiach szuka pracy

Zdałeś na uczelni swój ostatni egzamin, a więc masz już w ręku dyplom inżyniera geodety i możesz wkroczyć w dorosłe życie człowieka, który sam zarabia na siebie. Ale gdzie się zatrudnić? Ten problem właśnie stanął przed tobą.

3... 2... 1... 0... start
Specjaliści radzą, żeby starania o nową pracę podejmować, gdy odnosimy sukcesy zawodowe i mamy stały etat. Ale świeżo upieczony absolwent wyższej uczelni jest w sytuacji, gdy dopiero chce się zatrudnić, więc taka rada – na razie – jest mu nieprzydatna. Szukając pracy najlepiej korzystać z wielu źródeł: przeglądać ogłoszenia prasowe, korzystać z pomocy biur pośrednictwa pracy, rozmawiać z kolegami i osobami spoza swojego kręgu znajomych, wysyłać własne oferty do firm. Nigdy nie należy biernie czekać na ofertę pracy. Nie miejmy złudzeń – nic nam samo nie spłynie z nieba. Gdy już mamy wybrać się na rozmowę z potencjalnym pracodawcą, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W tym celu należy jak najwięcej dowiedzieć się o firmie, w której chcemy się zatrudnić. Przy spotkaniu z przyszłym pracodawcą trzeba pamiętać o punktualności, odpowiednim stroju i zachowaniu, dobrze jest też przynieść dokumenty obrazujące nasze kwalifikacje oraz dotychczasowe osiągnięcia zawodowe.

Zanim powiesz: hop!
Myśląc o zatrudnieniu warto najpierw zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami związanymi z rodzajem wykonywanej pracy oraz z warunkami finansowymi. W ogóle pieniądze to bardzo ważny element zarówno dla pracobiorcy, jak i pracodawcy. Zwykle rozmowa o płacy zżera masę nerwów, a efektem jej jest trudny kompromis, który rzadko w pełni satysfakcjonuje obie strony. Jednakże pracodawca jest w lepszej sytuacji, bo on ma decydujący głos przy zawieraniu umowy o pracę. Przy rozmowie o wysokości wynagrodzenia, lub później podwyżce, nie możemy stawiać bezwzględnego ultimatum. Szef znajdzie się wtedy w przymusowej sytuacji i z pewnością odrzuci naszą propozycję. W ogóle trzeba pamiętać, że nigdy nie należy unosić się honorem i ulegać emocjom, gdyż są to źli doradcy. Przy szukaniu pracy niebagatelna jest oczywiście znajomość języków obcych – zazwyczaj jest to angielski lub niemiecki. Obok umiejętności komunikowania się z obcokrajowcami ważne jest też to, czy dogadujemy się z krajanami oraz czy dobrze pracujemy w zespole. Należy unikać osobistych konfliktów z kolegami, a szczególnie z szefem – nawet wówczas, gdy nie zgadzamy się z jego zdaniem. Osoba konfliktowa jest bowiem źle postrzegana w pracy, choć z drugiej strony należy mieć własne zdanie, by nie stać się bezwolnym narzędziem. Trzeba również umieć współpracować z maszyną, czyli komputerem. W nowoczesnej firmie geodezyjnej, oprócz znajomości aktualnych edytorów tekstów, liczy się znajomość zaawansowanych programów pozwalających na obróbkę danych geodezyjnych – począwszy od umieszczenia danych w komputerze, a skończywszy na doprowadzeniu do druku gotowej mapy.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS