wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Kwiecień 1997, Nr 4 (23) |


• O prawie w geodezji dyskutują: Bogdan Grzechnik, Jan Konieczny, Włodzimierz Kunach, Bogdan Ney, Zygmunt Szumski, Stanisław Wudarski • Nadchodzi rewolucja - nowa generacja zobrazowań satelitarnych • Skartować świat - nowości wydawnictwa Geocenter • Kiedy wywiad terenowy - głos Jerzego Różańskiego w dyskusji nad ...

powrót

Jerzy Różański

Kiedy wywiad terenowy

Głos w dyskusji nad rozgraniczeniami nieruchomości

„Nie jestem geodetą i trudno jest mi ocenić, czy zadania określone zarządzeniem spełniają oczekiwanie geodetów i stanowią gwarancję niezależności pracy”. Zdanie to znalazło się w końcowej części artykułu pani Marii Jasińskiej pt. „Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości”, zamieszczonego w GEODECIE 11/96, na temat zarządzenia ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej z dnia 5 sierpnia 1996 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości.

Niestety, ani samo zarządzenie, ani artykuł pani M. Jasińskiej nie satysfakcjonują geodetów. Zarządzenie, na które czekaliśmy 7 lat, zawiera wiele niejasności i niedomówień, a jego ostateczny kształt jest gorszy od III wersji projektu zarządzenia. Natomiast autorka artykułu „nie czuje tematu” i porusza się w nim bardzo niepewnie, a nawet zdarzyło się jej kilka potknięć.
W swojej pracy geodeta często styka się z trudnymi zagadnieniami prawnymi i cykl artykułów „Prawnik radzi” sympatycznej (jak można wnosić z fotografii) prawniczki bardzo nam geodetom pomoże. Jednak sądzę, że ze względu na specyfikę tematu zawierającego zagadnienia tak prawne, jak i techniczne, a także z powodu mankamentów omawianego zarządzenia, temat powinien być omówiony przez geodetę posiadającego pewną wiedzę teoretyczną i praktyczne doświadczenie z zakresu rozgraniczania nieruchomości.

Chciałbym tutaj zająć się wstępną fazą prac rozgraniczeniowych nazwaną umownie fazą przygotowawczą. Decydujące dla dalszego postępowania jest określenie sposobu ustalenia przebiegu granic (wznowienie punktów granicznych czy rozgraniczenie?). W zarządzeniu proponuje się podjęcie takiej decyzji dopiero w trakcie ustalania przebiegu granic w obecności stron. Mówi o tym § 11: „Jeżeli w wyniku analizy, o której mowa w § 8 pkt 2, potwierdzonej wywiadem terenowym, geodeta stwierdzi, że istniejące dokumenty pozwalają na określenie przebiegu granicy na podstawie wznowionych znaków granicznych, powinien o tym poinformować strony oraz właściwy organ”. I co dalej? Co powinien uczynić w tej sytuacji właściwy organ? Jak powinien dalej postępować geodeta? W zarządzeniu nic się na ten temat nie
mówi. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że w tym przypadku organ powinien umorzyć postępowanie rozgraniczeniowe, a geodeta dokonać wznowienia znaków granicznych na podstawie art. 39 Prawa geodezyjnego.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS