Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1997, Nr 4 (23) |


• O prawie w geodezji dyskutują: Bogdan Grzechnik, Jan Konieczny, Włodzimierz Kunach, Bogdan Ney, Zygmunt Szumski, Stanisław Wudarski • Nadchodzi rewolucja - nowa generacja zobrazowań satelitarnych • Skartować świat - nowości wydawnictwa Geocenter • Kiedy wywiad terenowy - głos Jerzego Różańskiego w dyskusji nad ...

powrót

Jerzy Różański

Kiedy wywiad terenowy

Głos w dyskusji nad rozgraniczeniami nieruchomości

„Nie jestem geodetą i trudno jest mi ocenić, czy zadania określone zarządzeniem spełniają oczekiwanie geodetów i stanowią gwarancję niezależności pracy”. Zdanie to znalazło się w końcowej części artykułu pani Marii Jasińskiej pt. „Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości”, zamieszczonego w GEODECIE 11/96, na temat zarządzenia ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej z dnia 5 sierpnia 1996 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości.

Niestety, ani samo zarządzenie, ani artykuł pani M. Jasińskiej nie satysfakcjonują geodetów. Zarządzenie, na które czekaliśmy 7 lat, zawiera wiele niejasności i niedomówień, a jego ostateczny kształt jest gorszy od III wersji projektu zarządzenia. Natomiast autorka artykułu „nie czuje tematu” i porusza się w nim bardzo niepewnie, a nawet zdarzyło się jej kilka potknięć.
W swojej pracy geodeta często styka się z trudnymi zagadnieniami prawnymi i cykl artykułów „Prawnik radzi” sympatycznej (jak można wnosić z fotografii) prawniczki bardzo nam geodetom pomoże. Jednak sądzę, że ze względu na specyfikę tematu zawierającego zagadnienia tak prawne, jak i techniczne, a także z powodu mankamentów omawianego zarządzenia, temat powinien być omówiony przez geodetę posiadającego pewną wiedzę teoretyczną i praktyczne doświadczenie z zakresu rozgraniczania nieruchomości.

Chciałbym tutaj zająć się wstępną fazą prac rozgraniczeniowych nazwaną umownie fazą przygotowawczą. Decydujące dla dalszego postępowania jest określenie sposobu ustalenia przebiegu granic (wznowienie punktów granicznych czy rozgraniczenie?). W zarządzeniu proponuje się podjęcie takiej decyzji dopiero w trakcie ustalania przebiegu granic w obecności stron. Mówi o tym § 11: „Jeżeli w wyniku analizy, o której mowa w § 8 pkt 2, potwierdzonej wywiadem terenowym, geodeta stwierdzi, że istniejące dokumenty pozwalają na określenie przebiegu granicy na podstawie wznowionych znaków granicznych, powinien o tym poinformować strony oraz właściwy organ”. I co dalej? Co powinien uczynić w tej sytuacji właściwy organ? Jak powinien dalej postępować geodeta? W zarządzeniu nic się na ten temat nie
mówi. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że w tym przypadku organ powinien umorzyć postępowanie rozgraniczeniowe, a geodeta dokonać wznowienia znaków granicznych na podstawie art. 39 Prawa geodezyjnego.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS