wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Kwiecień 1997, Nr 4 (23) |


• O prawie w geodezji dyskutują: Bogdan Grzechnik, Jan Konieczny, Włodzimierz Kunach, Bogdan Ney, Zygmunt Szumski, Stanisław Wudarski • Nadchodzi rewolucja - nowa generacja zobrazowań satelitarnych • Skartować świat - nowości wydawnictwa Geocenter • Kiedy wywiad terenowy - głos Jerzego Różańskiego w dyskusji nad ...

powrót

Grzegorz Welik

Cywilizowanie rynku nieruchomości

Ostanie tygodnie przyniosły wiele ważnych decyzji związanych ze sprawami nieruchomości. Wkrótce będzie można budować domy na uprawnych działkach bez kosztownej procedury odrolnienia. Z miejsca powinny ruszyć sprawy odzyskiwania własności przez bezprawnie wywłaszczonych właścicieli nieruchomości. Jeśli zaś posłowie się przyłożą do pracy, to niedługo czeka nas hipoteczna rewolucja.

Pod koniec marca Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę zwalniającą z opłat za odrolnienie gruntu. Jeśli Senat nic nie zmieni, to prawdopodobnie już w maju pragnący budować domy na działkach rolnych zaoszczędzą niemałe pieniądze, które dotychczas musieli płacić za odrolnienie. Optymizmem napawa fakt, że posłowie uchwalili stosowną nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych bez zgrzytów powodowanych zazwyczaj politycznymi swarami. Zdrowy rozsądek wziął górę i każdy, kto zechce budować dom jednorodzinny, może bez opłat odrolnić do 0,05 ha, zaś w wypadku domów wielorodzinnych – 0,02 ha na każde mieszkanie. Nawet jeśli ktoś wyłączył z użytkowania rolnego działkę na podstawie starej ustawy, będzie zwolniony z opłat rocznych, stanowiących część dotychczasowych kosztów odrolnienia. A były to koszty niebagatelne. Na przykład za odrolnienie dwustumetrowej działki na gruncie drugiej klasy trzeba było zapłacić 5,2 tys. zł jednorazowo oraz 520 zł co roku przez 10 lat. Słone sumy, jak za postawienie domu na własnej ziemi. Teraz wreszcie będzie normalnie, chyba że ktoś zamierza budować na gruntach rolnych pałac o powierzchni przekraczającej bezpłatną normę, co
w wypadku nowych właścicieli ziemskich wcale nie jest rzadkością.

Tego samego dnia, gdy Sejm liberalizował kwestię odrolnienia gruntów, szefowa Urzędu Mieszkalnictwa minister Barbara Blida wręczyła prezydentowi Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości dokument, gwarantujący tej organizacji uczestnictwo
w postępowaniu administracyjnym w sprawach prowadzonych na wniosek dawnych właścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców. Decyzja o współpracy Urzędu z Unią ma usprawnić proces odzyskiwania przez właścicieli bezprawnie zabranych nieruchomości. A sprawność jest tu bardzo potrzebna, bowiem na rozpatrzenie czeka półtora tysiąca wniosków z całego kraju, Urząd zaś rozpatruje ok. 150 spraw rocznie. Ta powolność tłumaczona jest żmudną procedurą docierania do odpowiednich dokumentów. Procedurę tę usprawnić mają znacznie działania członków Unii Właścicieli, którzy mają już przetarte szlaki w różnych urzędach. Próbujący odzyskać swoją własność będą też mogli teraz zrezygnować z kosztownych, a nie zawsze skutecznych usług adwokatów.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS