wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Kwiecień 1997, Nr 4 (23) |


• O prawie w geodezji dyskutują: Bogdan Grzechnik, Jan Konieczny, Włodzimierz Kunach, Bogdan Ney, Zygmunt Szumski, Stanisław Wudarski • Nadchodzi rewolucja - nowa generacja zobrazowań satelitarnych • Skartować świat - nowości wydawnictwa Geocenter • Kiedy wywiad terenowy - głos Jerzego Różańskiego w dyskusji nad ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Dobre i złe prawo

O prawie w geodezji dyskutują: prywatny przedsiębiorca Bogdan Grzechnik, doradca ONZ i UE doktor Jan Konieczny, samorządowiec Włodzimierz Kunach, przewodniczący Komitetu Geodezji PAN profesor Bogdan Ney, specjalista w zakresie SIT doktor Zygmunt Szumski oraz dyrektor państwowego przedsiębiorstwa Stanisław Wudarski

Zbigniew Leszczewicz: Zaprosiliśmy państwa dzisiaj, aby porozmawiać o dobrym i złym prawie w geodezji. Bardziej może o tym złym, bo z dobrego należy się cieszyć. Myślę tutaj zarówno o regulacjach ustawowych, jak i instrukcjach technicznych, które zwykle nie nadążają za technologią, o rozporządzeniach i zarządzeniach, napisanych czasami bez odpowiednich konsultacji, oraz błędach i niejednoznacznościach w przepisach szczegółowych, które pozornie są drobne, a wywołują znaczące konsekwencje.

Bogdan Ney: Panie redaktorze, temat, który pan poruszył, to bolączka wcale nie dzisiejsza i wcale nie tylko polska. Życie
idzie naprzód, techniki i technologie rozwijają się bardzo szybko, natomiast porządkowanie powstających w toku tego rozwoju nowych pojęć pozostaje w tyle. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno praprzyczyną tego zjawiska jest wielka trudność, a nawet niemożność przewidzenia pojęć, określeń oraz relacji między nimi, nie czekając na ich pojawienie się w życiu. Tylko jedna dyscyplina naukowa nie jest tym obciążona – matematyka, dyscyplina absolutnie abstrakcyjna, doskonała, tworząca modele nawet dla zjawisk nie istniejących. Natomiast geodezja nie może tak bezkarnie tworzyć modeli bez ich sprawdzania oraz popierania doświadczeniem. Z podobnymi problemami borykamy się nie tylko my, bo i w zespołach Unii Europejskiej, zajmujących się np. standaryzacją systemów informacji przestrzennej czy systemów informacji geograficznej, ustalenia są również opóźnione w stosunku do rzeczywistości.

Z. Leszczewicz: Czy to oznacza, zdaniem Pana Profesora, że nie ma wyjścia z tej sytuacji? Możemy tworzyć tylko „złe” prawo?

B. Ney: Nie, to oznacza, że dystans między faktycznym zaawansowaniem zawodu oraz jego normalizacją pojęciową i rzeczową trzeba zmniejszać, a nawet starać się wyprzedzać życie. Tworząc to prawo nie można zdać się tylko na prawników, nawet najlepszych, ale nie zajmujących się tematyką geodezyjną.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS