Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Jan J. Konieczny

Wykorzystać szansę

Przedstawiamy artykuł Jana Koniecznego, eksperta ONZ i Unii Europejskiej ds. katastru, zawierający m.in. wnioski raportu profesora Theo Bogaertsa z badań nad możliwościami modernizacji systemu katastralnego w naszym kraju. Kiedy referat o podobnej treści został wygłoszony w ub.r. na konferencji katastralnej w Kaliszu, opinia profesora Bogaersta spotkała się z głosami krytycznymi [patrz. GEODETA 10/96]. Dziś poddajemy ją ocenie czytelników.

Warunkiem stawianym krajom Europy Środkowej ubiegającym się o przystąpienie do Unii Europejskiej jest dostosowanie
struktur gospodarczych tych krajów do struktur i regulacji prawnych obowiązujących w krajach zrzeszonych w Unii. Od kilku lat podejmowane są inicjatywy kompetentnych gremiów Unii Europejskiej, a także Europejskiej Komisji Ekonomicznej Narodów Zjednoczonych (ECE), zmierzające do udzielania Polsce pomocy merytorycznej i finansowej w procesie dostosowania gospodarki ziemią do zasad obowiązujących w krajach Unii.
W roku 1993 Europejska Komisja Ekonomiczna Narodów Zjednoczonych podjęła inicjatywę restrukturyzacji gospodarki ziemią, szczególnie w krajach Europy Środkowej przystępujących do procesu dostosowawczego do struktur Unii Europejskiej. Na seminarium zorganizowanym w Kopenhadze z udziałem przedstawicieli zainteresowanych krajów Europy Środkowej i Unii Europejskiej wytyczone zostały główne kierunki reform w zakresie: własności nieruchomości, rejestrów nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz katastru jako systemu gromadzącego w bazach danych informacje dotyczące wyżej wymienionych zagadnień. Wytyczne specyfikują czynniki, które muszą być brane pod uwagę przy tworzeniu podstaw prawnych, struktur organizacyjnych, baz danych oraz map, a także wskazują mechanizmy finansowania przedsięwzięć zmierzających do utworzenia trwałych systemów zarządzania ziemią w formie systemów katastralnych. Ustalono, że koszty tworzenia nowych systemów zarządzania ziemią w krajach Europy Środkowej będą wynosiły wiele milionów dolarów i że proces ten będzie trwał 5-10 lat. W seminarium tym uczestniczyły m.in. Węgry, Chorwacja, Litwa, Rumunia, Czechy i Słowacja. W dokumentach oficjalnych Europejskiej Komisji Ekonomicznej Narodów Zjednoczonych brak jest danych o udziale przedstawicieli Polski.

W praktyce system administracji ziemią lub nieruchomościami skupia w sobie szereg różnych obiektów, z czego nieruchomości gruntowe są najbardziej rozpowszechnione. W wielu krajach oprócz nieruchomości gruntowych wyróżnia się nieruchomości budynkowe i lokalowe. Bazy danych, zawierające informacje i dane dotyczące różnych typów nieruchomości, zróżnicowane pod względem funkcjonalnym, nazywane są systemami katastralnymi. Niezawodny system zarządzania nieruchomościami powinien: - gwarantować własność i obrót nieruchomości; - wspomagać opodatkowanie nieruchomości; - gwarantować bezpieczeństwo kredytowania hipotecznego; - stymulować rozwój i monitorowanie rynku ziemi; - redukować spory o prawa do nieruchomości; - ułatwiać scalenia; - poprawiać jakość planowania urbanistycznego i rozwoju infrastruktury; - generować dane statystyczne.
Bazy danych tak rozumianego systemu katastralnego gromadzą informacje: - geometryczne, - adresowe nieruchomości;
- o sposobie użytkowania; - o stanie prawnym nieruchomości; - dotyczące konstrukcji budynków i lokali; - o ludności,
- o wartości nieruchomości.
Dane zawarte w takim systemie katastralnym wykorzystywane są do wspierania prywatnych transakcji dotyczących nieruchomości, rynku ziemi oraz różnych rodzajów działalności gospodarczej.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS