wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Jan J. Konieczny

Wykorzystać szansę

Przedstawiamy artykuł Jana Koniecznego, eksperta ONZ i Unii Europejskiej ds. katastru, zawierający m.in. wnioski raportu profesora Theo Bogaertsa z badań nad możliwościami modernizacji systemu katastralnego w naszym kraju. Kiedy referat o podobnej treści został wygłoszony w ub.r. na konferencji katastralnej w Kaliszu, opinia profesora Bogaersta spotkała się z głosami krytycznymi [patrz. GEODETA 10/96]. Dziś poddajemy ją ocenie czytelników.

Warunkiem stawianym krajom Europy Środkowej ubiegającym się o przystąpienie do Unii Europejskiej jest dostosowanie
struktur gospodarczych tych krajów do struktur i regulacji prawnych obowiązujących w krajach zrzeszonych w Unii. Od kilku lat podejmowane są inicjatywy kompetentnych gremiów Unii Europejskiej, a także Europejskiej Komisji Ekonomicznej Narodów Zjednoczonych (ECE), zmierzające do udzielania Polsce pomocy merytorycznej i finansowej w procesie dostosowania gospodarki ziemią do zasad obowiązujących w krajach Unii.
W roku 1993 Europejska Komisja Ekonomiczna Narodów Zjednoczonych podjęła inicjatywę restrukturyzacji gospodarki ziemią, szczególnie w krajach Europy Środkowej przystępujących do procesu dostosowawczego do struktur Unii Europejskiej. Na seminarium zorganizowanym w Kopenhadze z udziałem przedstawicieli zainteresowanych krajów Europy Środkowej i Unii Europejskiej wytyczone zostały główne kierunki reform w zakresie: własności nieruchomości, rejestrów nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz katastru jako systemu gromadzącego w bazach danych informacje dotyczące wyżej wymienionych zagadnień. Wytyczne specyfikują czynniki, które muszą być brane pod uwagę przy tworzeniu podstaw prawnych, struktur organizacyjnych, baz danych oraz map, a także wskazują mechanizmy finansowania przedsięwzięć zmierzających do utworzenia trwałych systemów zarządzania ziemią w formie systemów katastralnych. Ustalono, że koszty tworzenia nowych systemów zarządzania ziemią w krajach Europy Środkowej będą wynosiły wiele milionów dolarów i że proces ten będzie trwał 5-10 lat. W seminarium tym uczestniczyły m.in. Węgry, Chorwacja, Litwa, Rumunia, Czechy i Słowacja. W dokumentach oficjalnych Europejskiej Komisji Ekonomicznej Narodów Zjednoczonych brak jest danych o udziale przedstawicieli Polski.

W praktyce system administracji ziemią lub nieruchomościami skupia w sobie szereg różnych obiektów, z czego nieruchomości gruntowe są najbardziej rozpowszechnione. W wielu krajach oprócz nieruchomości gruntowych wyróżnia się nieruchomości budynkowe i lokalowe. Bazy danych, zawierające informacje i dane dotyczące różnych typów nieruchomości, zróżnicowane pod względem funkcjonalnym, nazywane są systemami katastralnymi. Niezawodny system zarządzania nieruchomościami powinien: - gwarantować własność i obrót nieruchomości; - wspomagać opodatkowanie nieruchomości; - gwarantować bezpieczeństwo kredytowania hipotecznego; - stymulować rozwój i monitorowanie rynku ziemi; - redukować spory o prawa do nieruchomości; - ułatwiać scalenia; - poprawiać jakość planowania urbanistycznego i rozwoju infrastruktury; - generować dane statystyczne.
Bazy danych tak rozumianego systemu katastralnego gromadzą informacje: - geometryczne, - adresowe nieruchomości;
- o sposobie użytkowania; - o stanie prawnym nieruchomości; - dotyczące konstrukcji budynków i lokali; - o ludności,
- o wartości nieruchomości.
Dane zawarte w takim systemie katastralnym wykorzystywane są do wspierania prywatnych transakcji dotyczących nieruchomości, rynku ziemi oraz różnych rodzajów działalności gospodarczej.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS