Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Waldemar Klocek

50 lat olsztyńskiego OPGK

Środowisko olsztyńskich geodetów i kartografów przypomina klub towarzyski. Ludzie w nim jacyś zżyci i dowcipni... I choć mierniczy oplatają całe miasta w sieci dziwnych dla laika punktów, zachowują przy tym luz, jak przy wbijaniu palików na pomidory.

Jako datę rozpoczęcia działalności OPGK przyjęto rok 1946, kiedy to przy Urzędzie Miejskim utworzono Referat Geodezji.
Jego pracownicy kompletowali niemieckie mapy, systematycznie układali w całość kartograficzną mozaikę Olsztyna. W latach pięćdziesiątych olsztyńscy geodeci pracowali na zlecenie władz miejskich oraz wojewódzkich. Jednak specjalistów w tej – bądź co bądź – elitarnej profesji dramatycznie brakowało. Niemal beznadziejną sytuację usiłowały ratować władze centralne. W rezultacie Warszawskie Okręgowe Przedsiębiorstwo Miernicze utworzyło w Olsztynie swój oddział zamiejscowy. Największym problemem tego okresu był brak fachowej wiedzy. Tu z pomocą pospieszyła Wyższa Szkoła Rolnicza, dzisiejsza Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie. Począwszy od 1968 r. uczelnia systematycznie dostarcza nowych kadr z inżynierskimi dyplomami. Stanowi także naukowe zaplecze olsztyńskiej geodezji.
Początek gierkowskiej dekady prosperity przyniósł znaczące zmiany organizacyjne. Branża geodezyjna uległa przekształceniom, podobnie jak inne dziedziny życia w Polsce. W 1973 r. utworzono OPGK składające się ze wspomnianych pracowni oraz Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego Gospodarki Komunalnej. Rok później do OPGK przyłączono Miejską Pracownię Geodezyjną oraz Wojewódzką Składnicę Map i Dokumentów. Zgodnie z duchem lat siedemdziesiątych i tendencjami do centralizacji wszystkiego, co możliwe, okręgowe przedsiębiorstwa pracowały pod skrzydłami zjednoczenia „Geokart”. W województwie powołano dziesięć pracowni terenowych. W latach 70. OPGK zatrudniało prawie 300 osób. Wiele się w tym czasie zmieniało. Dla geodetów uchyliło się nieco okno na świat. To wtedy miały miejsce pierwsze wyjazdy na zagraniczne kontrakty do Libii, Iraku czy ZSRR. Następowała także ewolucja techniczna. Na ten okres przypadły pierwsze przymiarki do zastosowania w geodezji informatyki, odbywały się szkolenia w zakresie Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Już samo sformułowanie budziło w tym czasie dreszcz niepokoju, jednak prawdziwym przeżyciem było spotkanie z komputerem Odra. Lata osiemdziesiąte to trudny okres w dziejach firmy. Z wolna obumiera budownictwo, ubywa zamówień. Najcięższe chwile przedsiębiorstwo przeżywa w drugiej połowie owej dekady. Niskie płace powodowały odpływ wartościowych pracowników do bardziej intratnych zajęć. Prawdziwy krach następuje jednak w okresie transformacji gospodarczej. Przetrwanie przedsiębiorstwo zawdzięcza własnym zabiegom i zmianom restrukturyzacyjnym. Jedną z nich było uwolnienie się od balastu pracowni terenowych. W 1992 r. przystąpiono do prywatyzacji firmy powołując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Tworzy ją 78 współwłaścicieli, będących pracownikami OPGK. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest obecnie 112 osób, w większości z wyższym wykształceniem. Firma współpracuje z geodetami z zaprzyjaźnionych miast Chateauroux we Francji i Gelsenkirchen w Niemczech. Do najważniejszych osiągnięć OPGK należy zaliczyć: wykonanie mapy numerycznej miasta Olsztyna, wykonanie na 50 % powierzchni miasta Olsztyna Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu, prowadzone obecnie w ramach programu PHARE prace związane z aktualizacją ewidencji budynków metodą fotogrametryczną na obszarze obejmującym 50 sekcji mapy miasta Olsztyna.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama