wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Waldemar Klocek

50 lat olsztyńskiego OPGK

Środowisko olsztyńskich geodetów i kartografów przypomina klub towarzyski. Ludzie w nim jacyś zżyci i dowcipni... I choć mierniczy oplatają całe miasta w sieci dziwnych dla laika punktów, zachowują przy tym luz, jak przy wbijaniu palików na pomidory.

Jako datę rozpoczęcia działalności OPGK przyjęto rok 1946, kiedy to przy Urzędzie Miejskim utworzono Referat Geodezji.
Jego pracownicy kompletowali niemieckie mapy, systematycznie układali w całość kartograficzną mozaikę Olsztyna. W latach pięćdziesiątych olsztyńscy geodeci pracowali na zlecenie władz miejskich oraz wojewódzkich. Jednak specjalistów w tej – bądź co bądź – elitarnej profesji dramatycznie brakowało. Niemal beznadziejną sytuację usiłowały ratować władze centralne. W rezultacie Warszawskie Okręgowe Przedsiębiorstwo Miernicze utworzyło w Olsztynie swój oddział zamiejscowy. Największym problemem tego okresu był brak fachowej wiedzy. Tu z pomocą pospieszyła Wyższa Szkoła Rolnicza, dzisiejsza Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie. Począwszy od 1968 r. uczelnia systematycznie dostarcza nowych kadr z inżynierskimi dyplomami. Stanowi także naukowe zaplecze olsztyńskiej geodezji.
Początek gierkowskiej dekady prosperity przyniósł znaczące zmiany organizacyjne. Branża geodezyjna uległa przekształceniom, podobnie jak inne dziedziny życia w Polsce. W 1973 r. utworzono OPGK składające się ze wspomnianych pracowni oraz Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego Gospodarki Komunalnej. Rok później do OPGK przyłączono Miejską Pracownię Geodezyjną oraz Wojewódzką Składnicę Map i Dokumentów. Zgodnie z duchem lat siedemdziesiątych i tendencjami do centralizacji wszystkiego, co możliwe, okręgowe przedsiębiorstwa pracowały pod skrzydłami zjednoczenia „Geokart”. W województwie powołano dziesięć pracowni terenowych. W latach 70. OPGK zatrudniało prawie 300 osób. Wiele się w tym czasie zmieniało. Dla geodetów uchyliło się nieco okno na świat. To wtedy miały miejsce pierwsze wyjazdy na zagraniczne kontrakty do Libii, Iraku czy ZSRR. Następowała także ewolucja techniczna. Na ten okres przypadły pierwsze przymiarki do zastosowania w geodezji informatyki, odbywały się szkolenia w zakresie Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Już samo sformułowanie budziło w tym czasie dreszcz niepokoju, jednak prawdziwym przeżyciem było spotkanie z komputerem Odra. Lata osiemdziesiąte to trudny okres w dziejach firmy. Z wolna obumiera budownictwo, ubywa zamówień. Najcięższe chwile przedsiębiorstwo przeżywa w drugiej połowie owej dekady. Niskie płace powodowały odpływ wartościowych pracowników do bardziej intratnych zajęć. Prawdziwy krach następuje jednak w okresie transformacji gospodarczej. Przetrwanie przedsiębiorstwo zawdzięcza własnym zabiegom i zmianom restrukturyzacyjnym. Jedną z nich było uwolnienie się od balastu pracowni terenowych. W 1992 r. przystąpiono do prywatyzacji firmy powołując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Tworzy ją 78 współwłaścicieli, będących pracownikami OPGK. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest obecnie 112 osób, w większości z wyższym wykształceniem. Firma współpracuje z geodetami z zaprzyjaźnionych miast Chateauroux we Francji i Gelsenkirchen w Niemczech. Do najważniejszych osiągnięć OPGK należy zaliczyć: wykonanie mapy numerycznej miasta Olsztyna, wykonanie na 50 % powierzchni miasta Olsztyna Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu, prowadzone obecnie w ramach programu PHARE prace związane z aktualizacją ewidencji budynków metodą fotogrametryczną na obszarze obejmującym 50 sekcji mapy miasta Olsztyna.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS