wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Grzegorz Welik

Drobne, wielkie interesy

Wiele wskazuje na to, że przebieg pierwszej polskiej autostrady nie jest efektem strategicznego myślenia wynikającego z logicznych przesłanek. Spory o wytyczenie jej trasy w okolicach Warszawy i na terenie sąsiednich województw pozwalają na domysły, że kierunek autostrady wyznaczają interesy wąskiej grupy ludzi.

Miłośnicy historii dawnej i tej nowszej przecierają nieraz oczy ze zdziwienia, czytając w mądrych księgach, jak to wiele poważnych przedsięwzięć komunikacyjnych wykonano w celu realizacji drobnych zaiste interesów. Królewski kaprys mógł spowodować, że przebijano kanał, który odmieniał losy kraju. Jeden podpis carskiego gubernatora nakazywał wytyczenie kolei żelaznej taką trasą, żeby miał on bliżej do rodowych włości, lasów i tartaków. Wreszcie wola partyjnego kacyka powodowała, że układano asfaltową szosę nie tam, gdzie była najbardziej potrzebna, lecz tak, żeby sekretarz mógł wygodnie dojechać do swej daczy. Wiele wskazuje na to, że największa, także w sensie geodezyjnym, inwestycja, jaką jest budowa przecinających Polskę autostrad, będzie realizowała różne, niekoniecznie społecznie uzasadnione interesy. „Złośliwi twierdzą, że i tak na przebieg tego szlaku komunikacyjnego nie będzie miało wpływu żadne myślenie strategiczne, lecz gra różnych drobnych interesów. Świadczyć ma o tym podobno nerwowe wykupywanie ziemi na projektowanym szlaku autostrady” – czytamy w opiniotwórczej „Rzeczpospolitej”. Chodzi tu o przebieg autostrady w pobliżu stolicy.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS