Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Jacek Skwirowski

Między pomiarem a mapą

Czyli o ploterach pisakowych i atramentowych

Geodeta, aby uzyskać mapę, wychodzi w teren i mierzy domy i drogi, górki i dołki, czyli tzw. szczegóły sytuacyjno-wysokościowe. Tak uzyskuje współrzędne punktów w zadanym układzie odniesienia, które odpowiadają terenowym szczegółom. Obecnie coraz częściej rejestracja danych w terenie odbywa się nie przez żmudne rysowanie szkiców terenowych i wypełnianie dzienników pomiarowych, ale automatycznie, czyli na cyfrowych nośnikach pamięci. Tak uzyskane dane mogą służyć do sporządzania szkiców, planów sytuacyjnych, a przede wszystkim map. W panującej erze informatyki najczęściej zebrane w terenie dane wędrują bezpośrednio (przez odpowiednie złącze) lub pośrednio (przez wklepanie na klawiaturze) do – znanego już nawet dziecku – komputera. Potem dzięki tej zaawansowanej maszynie liczącej i przy użyciu odpowiedniego oprogramowania obrabia się uzyskane dane tak, że w efekcie możemy uzyskać na ekranie komputera symboliczne (w postaci znaków kartograficznych) ujęcie obiektów terenowych. Jednak takie przedstawienie terenu przeciętnego geodety nie zadowala. Wiadomo bowiem, że geodeta to człowiek twardo stąpający po ziemi i dlatego chce mieć coś namacalnego, jak papier, a nie ulotnego, jak obraz na ekranie, który po odłączeniu zasilania zaraz znika. Tu przechodzimy do sedna sprawy, czyli do ploterów, które potrafią zadowolić geodetę. Ploter jest to bowiem urządzenie peryferyjne komputera, które z danych cyfrowych umie wyrysować (wyplotować) mapę! Niekiedy pozwala nawet na uzyskanie mapy terenu niemal bez wychylenia głowy poza drzwi naszego ciepłego biura. Chodzi oczywiście o digitalizację starej mapy, w wyniku czego uzyskuje się dane numeryczne, a następnie po zaktualizowaniu w terenie – gotowy wyplot. Przy pracach z „mapami z odzysku” obecnie coraz częściej stosuje się urządzenia zintegrowane.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS