wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Jacek Skwirowski

Między pomiarem a mapą

Czyli o ploterach pisakowych i atramentowych

Geodeta, aby uzyskać mapę, wychodzi w teren i mierzy domy i drogi, górki i dołki, czyli tzw. szczegóły sytuacyjno-wysokościowe. Tak uzyskuje współrzędne punktów w zadanym układzie odniesienia, które odpowiadają terenowym szczegółom. Obecnie coraz częściej rejestracja danych w terenie odbywa się nie przez żmudne rysowanie szkiców terenowych i wypełnianie dzienników pomiarowych, ale automatycznie, czyli na cyfrowych nośnikach pamięci. Tak uzyskane dane mogą służyć do sporządzania szkiców, planów sytuacyjnych, a przede wszystkim map. W panującej erze informatyki najczęściej zebrane w terenie dane wędrują bezpośrednio (przez odpowiednie złącze) lub pośrednio (przez wklepanie na klawiaturze) do – znanego już nawet dziecku – komputera. Potem dzięki tej zaawansowanej maszynie liczącej i przy użyciu odpowiedniego oprogramowania obrabia się uzyskane dane tak, że w efekcie możemy uzyskać na ekranie komputera symboliczne (w postaci znaków kartograficznych) ujęcie obiektów terenowych. Jednak takie przedstawienie terenu przeciętnego geodety nie zadowala. Wiadomo bowiem, że geodeta to człowiek twardo stąpający po ziemi i dlatego chce mieć coś namacalnego, jak papier, a nie ulotnego, jak obraz na ekranie, który po odłączeniu zasilania zaraz znika. Tu przechodzimy do sedna sprawy, czyli do ploterów, które potrafią zadowolić geodetę. Ploter jest to bowiem urządzenie peryferyjne komputera, które z danych cyfrowych umie wyrysować (wyplotować) mapę! Niekiedy pozwala nawet na uzyskanie mapy terenu niemal bez wychylenia głowy poza drzwi naszego ciepłego biura. Chodzi oczywiście o digitalizację starej mapy, w wyniku czego uzyskuje się dane numeryczne, a następnie po zaktualizowaniu w terenie – gotowy wyplot. Przy pracach z „mapami z odzysku” obecnie coraz częściej stosuje się urządzenia zintegrowane.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS