Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Rynek nieruchomości

Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości to podstawa stworzenia ich normalnego rynku, a tym samym rozwoju gospodarczego kraju

Aby inwestor mógł cokolwiek budować, musi mieć prawo własności lub wieczystego użytkowania terenu albo musi wykazać się prawem do dysponowania nieruchomością. W przeciwnym razie nie otrzyma pozwolenia na budowę. Sądzę, że ciekawe byłyby liczby określające straty wynikające z przeciągania się z tego powodu terminów rozpoczęcia inwestycji lub rezygnacji z inwestowania.

Jak powszechnie wiadomo, brak poszanowania prywatnej własności z jednoczesnym tworzeniem chaosu prawnego rozpoczął się od chwili zakończenia II wojny światowej. Do sztandarowych przepisów ograniczających lub likwidujących własność prywatną zaliczyć należy między innymi:
- dekret z 6 sierpnia 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (DzU RP nr 3, poz. 13/1945);
- ustawę z 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (DzU nr 3 poz. 17, nr 71 poz. 389 i nr 72 poz. 394 z 1962 r., nr 45 poz. 224 oraz z 1969 r. nr 13 poz. 95);
- dekret z 7 kwietnia 1948 r. o wywłaszczeniu majątków zajętych na cele użyteczności publicznej w okresie wojny 1939-1945 r. (DzU nr 20 poz. 138 z 1949 r. nr 65 poz. 527);
- dekret z 26 paŹdziernika 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (DzU nr 50 poz. 279 z 1945 r.);
- ustawę z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (DzU nr 10 z 1974 r.) oraz kolejne wersje tej ustawy.
Przepisy te realizowane były najczęściej w sposób akcyjny, na podstawie uproszczonych dokumentów, bez poszanowania podstawowych praw właścicieli. Największe spustoszenie dokonane zostało na terenach zurbanizowanych lub przeznaczonych pod zabudowę, poczynając od Warszawy, a kończąc na najmniejszych miastach lub osiedlach. Nieco inaczej wygląda sytuacja na terenach wiejskich, gdyż tam, nie licząc nieruchomości przekazanych PGR-om lub spółdzielniom produkcyjnym, większość gruntów oddano chłopom, a w 1971 r. specjalną ustawą ich uwłaszczono, wydając każdemu rolnikowi tzw. akt własności ziemi. Można więc powiedzieć, że grunty te posiadają częściowo uregulowany stan prawny. Z tym że regulacja ta dokonana została właśnie w sposób akcyjny, bardzo często na podstawie mało dokładnej dokumentacji. Nie można natomiast tego powiedzieć o nieruchomościach w miastach, gdyż tam bardzo często połowa gruntów została w różnych formach i trybach przejęta, ale nie zawsze pod względem prawnym uporządkowana. Niezdrowa atmosfera wokół prywatnej własności doprowadziła przez te kilkadziesiąt lat do tego, że także nieruchomości nie odebrane właścicielom w wielu przypadkach nie posiadają aktualnych regulacji prawnych.

Co należy rozumieć przez uporządkowany stan prawny nieruchomości?
W pierwszym rzędzie konieczne jest przypomnienie definicji nieruchomości, chociaż geodeci doskonale ją znają. Nieruchomości to części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. W ostatnim okresie wprowadzono do kodeksu cywilnego jeszcze dwa pojęcia: nieruchomość rolną oraz lokal mieszkalny jako odrębną nieruchomość. Pozytywna odpowiedź na zadane w tytule pytanie to spełnienie następujących warunków:
1. Określenie parametrów technicznych nieruchomości, a więc: usytuowania, granic prawnych (odnośnie nieruchomości gruntowych), powierzchni, rodzaju zabudowy, oznaczenia, itp.
2. Ustalenie aktualnego właściciela lub wieczystego użytkownika nieruchomości. Podstawą w tym zakresie będą niżej wymienione dokumenty: akty notarialne kupna-sprzedaży, postanowienia sądowe o zasiedzeniu, postanowienia sądowe o spadku lub dziale spadku, akty własności ziemi lub inne decyzje administracyjne.
3. Założenie dla danej nieruchomości księgi wieczystej. Niestety, obecnie obowiązujące przepisy nie nakładają takiego ustawowego obowiązku, mimo że, jak wiadomo, jest to najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia własności. Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że księgi wieczyste założone są dla około 25-30 % nieruchomości. Odrębną sprawą są wielomiesięczne terminy zakładania ksiąg wieczystych.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama