wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Katarzyna Pakułą-Kwiecińska, Zbigniew Leszczewicz

Ktoś musi przeciąć ten węzeł

Najważniejszą rzeczą, która na co dzień gnębi środowisko geodezyjne, jest sprawa opłat za korzystanie z materiałów ODGiK. (...) Chcemy podjąć ten temat, choć jestem przekonany, że w tej materii nie będzie jednomyślności. Tu jest sprzeczność interesów – mówi Józef Racki, Główny Geodeta Kraju, prezes GUGiK w rozmowie z Katarzyną Pakułą-Kwiecińską i Zbigniewem Leszczewiczem

Zbigniew Leszczewicz: Dobrze, że możemy rozmawiać wkrótce po objęciu przez Pana Prezesa urzędu Głównego Geodety Kraju. Jest nam przyjemnie tym bardziej, że jeszcze jako dyrektor Wydziału Geodezji w Kaliszu pisał Pan dla GEODETY.

Józef Racki: Pamiętam te artykuły. Kiedy dowiedziałem się, że przyjdziecie państwo do mnie, wróciłem myślą do tych tekstów. Zastanowiło mnie, jak historia zatacza koło. Nasze kontakty są tego dowodem. Inny przykład to konferencje kaliskie na temat katastru. Przecież to nie kto inny, tylko Kaliski Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich, przy wsparciu dyrektora Kłopocińskiego, wprowadził te konferencje do kalendarza imprez. I proszę zobaczyć, co się stało? Ja tu jestem. To jak ironia losu: wywołałeś – zrób.

Katarzyna Pakułła-Kwiecińska: Może to nie ironia losu, tylko jakaś logika...

Mnie nawet przez myśl nie przeszło, że mógłbym zostać Głównym Geodetą Kraju. To stało się tak nagle...

KPK: A kto i w jaki sposób Pana przekonał do przyjęcia tego stanowiska?

Dyrektor Henryk Jędrzejewski.

KPK: Jakich użył argumentów?

Podnosił mnie na duchu oferując wsparcie. Później zaczęli dzwonić koledzy, geodeci wojewódzcy i wszyscy mnie zachęcali. Tylko rodzina nie przyjęła mego awansu dobrze. Córka była przeciwna. Na szczęście żona, która szybciej pogodziła się decyzją, potrafiła ją przekonać.

ZL: Cóż, geodeta to taki zawód, często w delegacji...

Przyjąłem na siebie te obowiązki bez wielkiego entuzjazmu, bo nie należę do ludzi, którym imponuje kariera. To ogromny ciężar.

KPK: W jakim stopniu w tym krótkim czasie udało się Panu zorganizować pracę Urzędu?

Gdybyśmy nie mieli przeprowadzki, która mocno komplikuje pracę, to nawet przy obecnej niepełnej obsadzie nie przejmowałbym się tym. Wszedłem w środowisko ludzi, którzy tu wiele lat pracowali. Jako dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami w Kaliszu przyjeżdżałem do Warszawy i znałem ich. Często rozmawialiśmy. To są mądrzy ludzie, którzy – mam nadzieję – i pod moim kierownictwem będą pracowali dobrze. Wspólnie będziemy starali się zrobić jak najwięcej i jak najlepiej. Do pracy wrócił po chorobie Remigiusz Piotrowski, który objął Departament Kartografii i Fotogrametrii. Dyrektor Stanisław Gelo szefuje Departamentowi Geodezji. Departament Katastru Nieruchomości pracuje pod kierownictwem dyrektora Konrada Pirwitza. Mamy też Departament ds. Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, kierowany przez osobę spoza Warszawy, panią dyrektor Grażynę Skołbanię. Ponadto w Głównym Urzędzie powołano Biuro Spraw Obronnych, Biuro Prawne, Organizacji i Kadr, Biuro Administracyjno-Finansowe i Samodzielne Stanowisko ds. Integracji Europejskiej. W sumie zespół ludzi jest dobry. W wielu pokojach światła palą się do późna. Być może to mój wydłużony dzień pracy sprawia, że nie wypada im wychodzić wcześniej?

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS