Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1997, Nr 2 (21) |


• 80. rocznica powstania Warszawskiej Szkoły Geodezyjnej - w rozmowie udział wzięli: Maria Jackiewicz i Wacław Piller oraz były wieloletni dyrektor – Zbigniew Zwierz • Teoria i praktyka a majstrowanie przy SIT • Chrońmy znaki - treść rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu ochrony znaków geodezyjnych • Osobiście i ...

powrót

Maria Jasińska

Osobiście i solidarnie

Za co odpowiada członek zarządu w spółce z o.o.? – cz. II

Omówione w GEODECIE 1/97 przepisy kodeksu handlowego generalnie określają zasady odpowiedzialności cywilnej członków organów spółki oraz wspólników za skutki działań rozmyślnych lub uchybień wprowadzających wobec członków zarządu i likwidatorów zasadę podwyższonej staranności w wykonywaniu obowiązków oraz przewidując solidarną odpowiedzialność w razie wyrządzenia szkody. Przepisy te normują odpowiedzialność odszkodowawczą, chociaż w sposób zróżnicowany określają kwestie winy oraz związku przyczynowego między działaniem (zaniechaniem) a powstaniem szkody. Przyznają one również wspólnikom prawo do wytoczenia na rzecz spółki powództwa odszkodowawczego. Artykuły te zatem regulują odpowiedzialność wobec spółki.

Obecnie zajmiemy się kwestią odpowiedzialności członków zarządu wobec osób trzecich. Powszechnie bowiem
przyjęło się twierdzenie, stopniowo już nieco modyfikowane, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to taki podmiot gospodarczy, który szczególnie wierzycielom stwarza bardzo dużo problemów. Tymczasem ograniczona odpowiedzialność dotyczy jedynie wspólników, a nie członków zarządu. Przykładem odpowiedzialności członków zarządu jest omawiany tutaj art. 298 kh. Owa odpowiedzialność jest całkowicie odrębnym unormowaniem, którego naczelną ideą jest daleko posunięta ochrona wierzycieli. Zgodnie z jego treścią, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają osobiście i solidarnie za jej zobowiązania. Moim zdaniem jest to przepis umożliwiający realne dochodzenie roszczeń od członków zarządu, którzy do swoich obowiązków nie zawsze podchodzili ze znajomością rzeczy, a wręcz z nieznajomością przepisów. Z wagi tego unormowania zdawali sobie sprawę również członkowie komisji kodyfikacyjnej, którzy w uzasadnieniu do projektu napisali (cyt. za Giezek, Wnuk „Odpowiedzialność...”): „...przepis tego artykułu zawdzięcza swe powstanie skonstatowanemu wielokrotnie faktowi, że spółka ulega likwidacji faktycznej bez zachowania jakichkolwiek przepisów mających ochronić wierzycieli. Częstokroć wierzyciel, uzyskawszy wyrok przeciw spółce, nie ma żadnej możliwości wykonania go z tej przyczyny, że spółka już w rzeczywistości nie istnieje, a w każdym razie nie ma majątku przedstawiającego jakąś wartość. Toteż ustawa, dążąc do możliwego zapobieżenia podobnym sytuacjom, przyjmuje zasadę, iż gdy egzekucja przeciw spółce okaże się bezskuteczna, za zobowiązania spółki odpowiadają osobiście i solidarnie jej zarządzający”. Podobnie jak w przypadku art. 290 kh również omawiany artykuł nie wiąże odpowiedzialności członków zarządu z powstaniem szkody. Omawiając powyższy artykuł uwagę należy skoncentrować na następujących problemach:
- co musi udowodnić wierzyciel w celu realizacji dyspozycji art. 298 kh,
- w jaki sposób zarząd może się ekskulpować (uwolnić od odpowiedzialności).

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS