Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1997, Nr 2 (21) |


• 80. rocznica powstania Warszawskiej Szkoły Geodezyjnej - w rozmowie udział wzięli: Maria Jackiewicz i Wacław Piller oraz były wieloletni dyrektor – Zbigniew Zwierz • Teoria i praktyka a majstrowanie przy SIT • Chrońmy znaki - treść rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu ochrony znaków geodezyjnych • Osobiście i ...

powrót

Grzegorz Welik

Jeszcze jedne konfitury na wysokiej półce

W kwestii katastru.
Od wprowadzenia w Polsce katastru nie ma odwrotu. Wszyscy widzą palącą potrzebę takiej ewidencji danych o nieruchomościach. A nawet gdyby nie widzieli, to wprowadzenie katastru wymogą na nas struktury europejskie, w których chcemy się znaleźć. Informacje zawarte w katastrze będą bez wątpienia źródłem poważnych dochodów dla ich dysponentów. Żeby jednak sięgnąć po tę konfiturę, trzeba się wspiąć na wysoką półkę. Jej wysokość mierzą ogromne nakłady finansowe, które należy ponieść, żeby kataster wprowadzić. Niektóre samorządy już się wspięły na tę półkę, ale konfitur mogą tam nie znaleźć.

Przy okazji omawiania przygotowań do budowy katastru wielozadaniowego urzędnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami pewnego urzędu wojewódzkiego środkowo-wschodniej Polski napisał w Biuletynie Informacyjnym – „Jednym z bardziej drażliwych tematów dla samorządowców i zdecydowany ich sprzeciw wywołuje próba odebrania zarządom (wielkich) miast państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego...”. „Zadania te [państwowej służby geodezyjnej – G.W.] dla organu samorządowego są nieopłacalne, zresztą są nieopłacalne i dla wojewody.” Zestawienie tych dwóch zdań rodzi pytanie: skoro do prowadzenia spraw geodezyjno-kartograficznych trzeba dopłacać i nikomu się to nie opłaca, to dlaczego samorządowcy tak się bronią przed odebraniem im tych kompetencji? O co tu chodzi? Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I to pieniądze nie byle jakie.
Wprowadzenie katastru jest zabiegiem koniecznym, ale bez wątpienia kosztownym. Jednak korzyści płynące z wprowadzenia takich uregulowań są ogromne. W materiałach z wrześniowej konferencji naukowo-technicznej dotyczącej kierunków regulacji prawnych w zakresie geodezji i kartografii znajdujemy wystąpienie pani naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta w Pabianicach, które do wielkich metropolii nie należą. Pabianice poważnym nakładem kosztów zafundowały sobie kataster z prawdziwego zdarzenia. Mimo dużych wydatków opłaciło się to bardzo. Dzięki systemowi katastralnemu usprawniono zarządzanie działalnością gospodarczą w mieście, planowanie przestrzenne i gospodarkę gruntami komunalnymi. Urealnienie opłat za użytkowanie wieczyste gruntów przyniosło kasie miejskiej wzrost dochodów o ponad 30%. Poprawę stanu miejskich funduszy przyniosło również usprawnienie pobierania podatku od nieruchomości – wszystko to dzięki informacjom zawartym w systemie katastralnym. Tyle Pabianice.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS