wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Styczeń 1997, Nr 1 (20) |


• Spojrzeć w kosmos i zobaczyć geodezję - rozmowa z prof. dr hab. Kazimierzem Czarneckim • Z upoważnieniem czy bez? - aspekty proceduralne związane z rozgraniczaniem nieruchomości • IGiK organizatorem Giełdy Technologicznej - rozmowa z dyrektorem Adamem Linsenbarthem • Za co płacimy w ODGiK? • Mapa numeryczna • ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

W międzynarodowej sieci

Komunikacja – słowo-klucz w dzisiejszym świecie – to przekazywanie i wymiana informacji, podawanie wiadomości, zawiadamianie (np. o przetargu). Czasy gołębi pocztowych odeszły w przeszłość, a przecież każdy człowiek musi się z innymi ludźmi kontaktować. Internet to drugie – obok komunikacji – słowo-klucz coraz częściej wypowiadane.

Co to jest Internet? Na to pytanie trudno odpowiedzieć wyczerpująco. Internet na pewno jest:
- społecznością komputerów, które porozumiewają się za pośrednictwem linii światłowodowych, telefonicznych, łączy satelitarnych oraz innych środków łączności;
- sposobem kontaktowania się z krewnymi i rozrzuconymi po całym świecie przyjaciółmi;
- źródłem wersji demonstracyjnych różnych gier;
- nieprzebranym bogactwem komercyjnych możliwości;
- wspaniałym sposobem marnowania czasu;
- jest w końcu technologią przyszłości, która poprawi życie naszych dzieci i uczyni je jaśniejszym. Ale do tego należy przygotować się już teraz.
Ta międzynarodowa sieć łączy komputery całego świata w jedną rodzinę. Rodzina to dobre porównanie, ponieważ nikt nie jest właścicielem Internetu. Każdy, kto się do niego przyłącza, staje się jego cząstką, a tym samym współwłaścicielem tej cząstki, czyli samego siebie. Internetem nikt nie zarządza – nie istnieje jakiś centralny zarząd Internetu. Oczywiście nie znaczy to, że nie ma współpracy pomiędzy jego użytkownikami. Ta współpraca kwitnie i powoduje jego żywiołowy rozwój. Każda dołączona sieć ma własne zasady oraz procedury dotyczące użytkowników – kto może zostać dołączony, jaki rodzaj ruchu może się odbywać w sieci. Każda sieć rządzi się swoimi prawami i od strony technicznej decyduje, które usługi będą świadczone użytkownikom sieci (odbiorcom usług sieciowych).
Jak działa Internet, możemy wytłumaczyć na podstawie działań jednego użytkownika komputera dołączonego do sieci. Załóżmy, że jest on pracownikiem dużej firmy, której komputery połączone są w lokalną sieć. Chcąc wysłać pocztę elektroniczną, podaje on nazwę odbiorcy (przeważnie jest to nazwisko pracownika). Nazwa ta jest adresem, pod który za pomocą polecenia Prześlij (Send) przekazywana jest poczta.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS