wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Styczeń 1997, Nr 1 (20) |


• Spojrzeć w kosmos i zobaczyć geodezję - rozmowa z prof. dr hab. Kazimierzem Czarneckim • Z upoważnieniem czy bez? - aspekty proceduralne związane z rozgraniczaniem nieruchomości • IGiK organizatorem Giełdy Technologicznej - rozmowa z dyrektorem Adamem Linsenbarthem • Za co płacimy w ODGiK? • Mapa numeryczna • ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Nowości technologiczne

Zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia organizowanej w dniach 16-17 XII przez IGiK Giełdy Technologicznej prezentującej nowości w teledetekcji, fotogrametrii lotniczej i satelitarnej oraz kartografii. Zbigniew Leszczewicz rozmawia z Adamem Linsenbarthem, dyrektorem IGiK.

Zbigniew Leszczewicz: Skąd w ogóle pomysł takiej imprezy? Dlaczego Giełda Technologiczna, a nie na przykład sympozjum naukowe?

Adam Linsenbarth: Zasadnicza różnica pomiędzy giełdą technologiczną a sympozjum naukowym polega na tym, że na giełdzie prezentowane są technologie, które są już praktycznie sprawdzone i mogą być stosowane na skalę produkcyjną. W trakcie giełdy jej uczestnicy mają możność bezpośredniego zapoznania się z proponowanymi technologiami i prezentowanymi wynikami, a także porozmawiania z ich twórcami. Na sympozjach naukowych przedstawiane są z reguły wyniki badań, które niekoniecznie muszą mieć formę dopracowanej technologii. Inne jest też spektrum uczestników giełdy i sympozjum. W trakcie giełdy chodzi głównie o kontakt pomiędzy odbiorcą technologii lub produktu finalnego, natomiast na sympozjach naukowych większą uwagę poświęca się dyskusjom merytorycznym pomiędzy pracownikami naukowymi.

Do kogo adresowana była giełda?

Była to impreza adresowana nie tylko do środowiska geodezyjnego, ale głównie do użytkowników z innych branż, m.in. planowania przestrzennego, urbanistyki, leśnictwa, rolnictwa, ochrony środowiska, reprezentujących zarówno szczebel centralny, regionalny, jak i lokalny. Na giełdzie chcieliśmy przybliżyć potencjalnym użytkownikom najnowsze osiągnięcia nauki z zakresu fotogrametrii, teledetekcji i kartografii, a więc jakby przedstawić kompleksową ofertę aktualnej informacji o terenie, poczynając od materiałów źródłowych, jakimi są zdjęcia lotnicze i satelitarne, poprzez metody i techniki ich przetwarzania, kończąc na produkcie finalnym, przedstawianym bądź to w formie baz danych utworzonych na podstawie materiałów źródłowych czy też w formie map cyfrowych, zarówno graficznych, jak i fotograficznych.

Prezentowane technologie to najnowsze osiągnięcia nauki i techniki – czy odbiorcy są przygotowani do takich technologii?

Wiele prezentowanych technologii znalazło już praktyczne zastosowanie. Warto tu wymienić zastosowanie metod teledetekcyjnych w leśnictwie i rolnictwie czy też monitorowanie zmian w środowisku naturalnym powstałych na skutek działalności człowieka. W trakcie wdrażania tych technologii potrzebny jest jednak stały kontakt na linii twórca technologii – użytkownik. Warto podkreślić, że kontakt ten jest nawiązywany znacznie wcześniej, a mianowicie już w trakcie opracowywania technologii, po to aby uwzględnić wszystkie potrzeby i wymagania użytkowników.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS