Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1997, Nr 1 (20) |


• Spojrzeć w kosmos i zobaczyć geodezję - rozmowa z prof. dr hab. Kazimierzem Czarneckim • Z upoważnieniem czy bez? - aspekty proceduralne związane z rozgraniczaniem nieruchomości • IGiK organizatorem Giełdy Technologicznej - rozmowa z dyrektorem Adamem Linsenbarthem • Za co płacimy w ODGiK? • Mapa numeryczna • ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Nowości technologiczne

Zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia organizowanej w dniach 16-17 XII przez IGiK Giełdy Technologicznej prezentującej nowości w teledetekcji, fotogrametrii lotniczej i satelitarnej oraz kartografii. Zbigniew Leszczewicz rozmawia z Adamem Linsenbarthem, dyrektorem IGiK.

Zbigniew Leszczewicz: Skąd w ogóle pomysł takiej imprezy? Dlaczego Giełda Technologiczna, a nie na przykład sympozjum naukowe?

Adam Linsenbarth: Zasadnicza różnica pomiędzy giełdą technologiczną a sympozjum naukowym polega na tym, że na giełdzie prezentowane są technologie, które są już praktycznie sprawdzone i mogą być stosowane na skalę produkcyjną. W trakcie giełdy jej uczestnicy mają możność bezpośredniego zapoznania się z proponowanymi technologiami i prezentowanymi wynikami, a także porozmawiania z ich twórcami. Na sympozjach naukowych przedstawiane są z reguły wyniki badań, które niekoniecznie muszą mieć formę dopracowanej technologii. Inne jest też spektrum uczestników giełdy i sympozjum. W trakcie giełdy chodzi głównie o kontakt pomiędzy odbiorcą technologii lub produktu finalnego, natomiast na sympozjach naukowych większą uwagę poświęca się dyskusjom merytorycznym pomiędzy pracownikami naukowymi.

Do kogo adresowana była giełda?

Była to impreza adresowana nie tylko do środowiska geodezyjnego, ale głównie do użytkowników z innych branż, m.in. planowania przestrzennego, urbanistyki, leśnictwa, rolnictwa, ochrony środowiska, reprezentujących zarówno szczebel centralny, regionalny, jak i lokalny. Na giełdzie chcieliśmy przybliżyć potencjalnym użytkownikom najnowsze osiągnięcia nauki z zakresu fotogrametrii, teledetekcji i kartografii, a więc jakby przedstawić kompleksową ofertę aktualnej informacji o terenie, poczynając od materiałów źródłowych, jakimi są zdjęcia lotnicze i satelitarne, poprzez metody i techniki ich przetwarzania, kończąc na produkcie finalnym, przedstawianym bądź to w formie baz danych utworzonych na podstawie materiałów źródłowych czy też w formie map cyfrowych, zarówno graficznych, jak i fotograficznych.

Prezentowane technologie to najnowsze osiągnięcia nauki i techniki – czy odbiorcy są przygotowani do takich technologii?

Wiele prezentowanych technologii znalazło już praktyczne zastosowanie. Warto tu wymienić zastosowanie metod teledetekcyjnych w leśnictwie i rolnictwie czy też monitorowanie zmian w środowisku naturalnym powstałych na skutek działalności człowieka. W trakcie wdrażania tych technologii potrzebny jest jednak stały kontakt na linii twórca technologii – użytkownik. Warto podkreślić, że kontakt ten jest nawiązywany znacznie wcześniej, a mianowicie już w trakcie opracowywania technologii, po to aby uwzględnić wszystkie potrzeby i wymagania użytkowników.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA



powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS