Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1997, Nr 1 (20) |


• Spojrzeć w kosmos i zobaczyć geodezję - rozmowa z prof. dr hab. Kazimierzem Czarneckim • Z upoważnieniem czy bez? - aspekty proceduralne związane z rozgraniczaniem nieruchomości • IGiK organizatorem Giełdy Technologicznej - rozmowa z dyrektorem Adamem Linsenbarthem • Za co płacimy w ODGiK? • Mapa numeryczna • ...

powrót

Zygmunt Szumski

Mapa numeryczna

Wstęp – do przeczytania.
Przedstawiony tu materiał ma charakter popularyzatorski i zawiera przystępne wyjaśnienia sensu pojęcia zawartego w tytule, jego związku z Systemem Informacji o Terenie i znaczenia standardów. Wynika z tego, że zawarte dalej treści nie są nowe. Mało tego, sam autor słowa te wygłaszał już wielokrotnie przed różnymi audytoriami i były one też drukowane, ostatnio w materiałach z konferencji towarzyszącej katowickim Targom Geodezji.

Wobec katastrofalnego jednak stanu wiedzy nigdy nie jest za dużo takiej „łopatologii”, jaką dalej zastosowano. To mając na względzie, Pani Redaktor Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (całuję rączki) zatelefonowała do mnie z propozycją powtórzenia tego tekstu w GEODECIE. Niebacznie zgodziłem się od razu (uległość wobec pięknych pań coraz większa jest z wiekiem) i dopiero po odłożeniu słuchawki naszły mnie wątpliwości. Czy to w ogóle wypada tak klepać jak katarynka wciąż to samo?
Ale z drugiej strony, skoro brak w szerokim narodzie geodezyjnym zrozumienia sensu pojęć „mapa numeryczna”, „system informacji o terenie”, „standard”? Skoro nawet producent oprogramowania (np. na ostatnim sympozjum w Waplewie 21-24 listopada 96), prezentując swoje dzieło, nazwijmy je umownie NIMFOMAP, ze dwadzieścia razy użył słów „zgodnie ze standardem NIMFOMAP…”. I to nie jeden producent. Zrobiła to większość z prezentujących, za każdym razem wymieniając całkiem inny, swój „standard”. I kiedy to robił już kolejno czwarty, czyż nie zdawał sobie sprawy z tego, że słuchacze nie ryczą ze śmiechu tylko dlatego, że przyzwyczaili się do nadużywania słowa „standard” albo zgoła go nie rozumieją, podkładając podeń inną treść? Inny przykład to nazywanie mapą numeryczną mapy graficznej uzupełnionej numerami punktów granicznych – co przytacza Józef Maślanka (Zrozumieć SIT, GEODETA 10/96).
Dlatego ostatecznie zdecydowałem się na powtórzenie jeszcze raz tego, co już wielokrotnie (a najszerzej we wspólnej z Panem Profesorem Adamczewskim publikacji w „Przeglądzie Geodezyjnym” 4/96) pisałem i mówiłem. Kto więc zna moje na temat wspomnianych pojęć enuncjacje, może sobie pozwolić na zaniechanie dalszego czytania. Szkoda czasu

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama