Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1997, Nr 1 (20) |


• Spojrzeć w kosmos i zobaczyć geodezję - rozmowa z prof. dr hab. Kazimierzem Czarneckim • Z upoważnieniem czy bez? - aspekty proceduralne związane z rozgraniczaniem nieruchomości • IGiK organizatorem Giełdy Technologicznej - rozmowa z dyrektorem Adamem Linsenbarthem • Za co płacimy w ODGiK? • Mapa numeryczna • ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

Za co płacimy w ODGiK?

Głos w dyskusji w nawiązaniu do tekstu polemicznego Andrzeja Stankiewicza (GEODETA 5/95) i artykułu Józefa Rackiego (GEODETA 3/96).

Wyobraźmy sobie, że wypożyczamy żelazko i opłata zależy od tego, co nim będziemy prasowali. Postępowanie takie dostarczyłoby pewnie materiałów kabaretom satyrycznym, tymczasem mało znana branża geodezyjna uprawia po cichu właśnie taki proceder. Od lat ośrodek pobiera za udostępnione materiały opłatę wprost proporcjonalną do kwoty umownej uzgodnionej między zleceniodawcą a wykonawcą prac geodezyjnych.

Dotychczas stosowany system opłat pobieranych przez Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej za materiały geodezyjne budzi wiele zastrzeżeń i wątpliwości. ODGiK jako monopolista ustanawia warunki finansowe, co prowadzi do sytuacji, w której normalne prawa rynku nie działają. Na tle rozliczeń finansowych powstają anomalie i byłyby one nieraz bardzo śmieszne, gdyby równocześnie nie były tak kosztowne (czyli opłacane naszą pracą).

Jak ruszyć zadowolonego i przygłuchego monopolistę?
Oczywiste jest, że za poprawne rozwiązanie można uznać wyłącznie sytuację, w której cena jest proporcjonalna do wartości „towaru” wydanego przez ośrodek! Jest to ważna zasada obowiązująca w ustroju, który sobie w 1989 roku wybraliśmy, i powinniśmy ją wprowadzać wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. W takim razie należy zadać sobie pytanie: od czego zależy w geodezji wartość „towaru”, tj. dokumentacji geodezyjnej? Z dużym przybliżeniem można powiedzieć, że wartość ta zależy od ilości pracy włożonej w jej uzyskanie (jeżeli pominąć śladowe wartości materiałów, na których została ona przedstawiona – plansze, dyskietki, folie, papier itp.).
Jeżeli uznać powyższą definicję za prawidłową, to co z niej wynika? Zleceniodawca powinien zapłacić cenę proporcjonalną do wartości dokumentacji. Nie oznacza to wcale, że pierwszy klient, „który się nawinie”, powinien pokryć pełny koszt uzyskania dokumentacji geodezyjnej. Pierwszy kierowca na nowo otwartej autostradzie też nie zwróci kosztów inwestycji! Najczęściej dokumentacja wykorzystywana jest wielokrotnie, można więc sobie wyobrazić, że pełny koszt jej uzyskania zostanie podzielony na kilku (kilkunastu) zainteresowanych i spłacony, jak inwestycja, w ciągu określonego czasu (np. dwóch lat). W przewidywaniu liczby zainteresowanych dokumentacją z określonego obszaru powinno nam pomóc doświadczenie pracowników ośrodka. Przy takich założeniach można sobie wyobrazić działanie ośrodka w sposób następujący:
1. Obszar działania ośrodka zostanie podzielony na strefy obrazujące zagęszczenie obiektów.
2. Wewnątrz stref zagęszczenie obiektów określonego rodzaju na jednostkę powierzchni (np. na km2 ) będzie się mieściło w zdefiniowanych przedziałach.
3. Strefy zostaną określone oddzielnie dla warstwy: katastralnej, uzbrojenia terenu, sytuacji, rzeźby, elementów zagospodarowania przestrzennego.
4. Obowiązujące ceny dla ww. stref w odpowiednich warstwach tematycznych zostaną określone przez centralne władze geodezyjne, jako ceny urzędowe.
5. Ww. cennik będzie dotyczyć wyłącznie materiałów aktualnych o pełnej przydatności dla zleceniodawcy, tj. bezpośrednio zainteresowanego klienta ośrodka – geodety uprawnionego, firmy geodezyjnej itp.
6. Wydany materiał powinien być autoryzowany przez ośrodek.
7. Do materiałów nieaktualnych – o częściowej przydatności – należałoby zastosować współczynniki obniżające cenę, zależne od stopnia ich dezaktualizacji.
8. Materiały nieaktualne należałoby zaopatrzyć w odpowiednią klauzulę ograniczającą zastosowanie.
Istotną sprawą są oczywiście pożądane relacje między ośrodkami a wykonawcami. Sprawa „niewchodzenia sobie w drogę” odżywa dosyć często na różnych szczeblach organizacyjnych, jednak radykalnych zmian idących w kierunku dokonania sensownego podziału zadań nie widać. Wydaje się, że brać geodezyjna ma dosyć wykrystalizowany pogląd na rolę ośrodka w branży geodezyjnej.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS