wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Styczeń 1997, Nr 1 (20) |


• Spojrzeć w kosmos i zobaczyć geodezję - rozmowa z prof. dr hab. Kazimierzem Czarneckim • Z upoważnieniem czy bez? - aspekty proceduralne związane z rozgraniczaniem nieruchomości • IGiK organizatorem Giełdy Technologicznej - rozmowa z dyrektorem Adamem Linsenbarthem • Za co płacimy w ODGiK? • Mapa numeryczna • ...

powrót

Jacek Skwirowski

Spojrzeć w kosmos i zobaczyć geodezję

Geodezja zmieniła się dość gwałtownie w czasie życia jednego opleonkia. Narzędzia współczesnego geodety to GPS i tachimetr elektroniczny. Właściwie można powiedzieć, że nie mają sensu podziały na geodezję wyższą i miernictwo – jest jedna geodezja.

Z prof. dr. hab. Kazimierzem Czarneckim, autorem książki „Geodezja współczesna w zarysie”, rozmawia Jacek Skwirowski

Jacek Skwirowski: Jak udało się Panu tak ładnie wydać swoją książkę – kolorowa, twarda oprawa, dużo rysunków, niezły papier?

Kazimierz Czarnecki: Najczęściej nasze książki geodezyjne wydawane są w szarej i jeśli twardej, to pokrytej płótnem
okładce. Gdy się patrzy na taką szarą, płócienną oprawę, to chyba przyzna Pan, że nie zachęca ona do lektury. Osobiście lubię książki, które miło wziąć do ręki. Chciałem, żeby okładka mojej książki była barwna. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa „Wiedza i życie”, które wydaje wiele atrakcyjnych pozycji albumowych. Był nawet zamiar wprowadzenia dodatkowych kolorów do rysunków, wzorów i do tekstu mojej książki, ale okazało się to zbyt kosztowne.

Pana podręcznik to pierwsza od lat polska książka na temat geodezji wyższej.

Rzeczywiście, w zakresie podręcznikowej literatury geodezyjnej, dotyczącej całej geodezji, tradycyjnie nazywanej wyższą, do której należą i geodezja fizyczna, i geodezja satelitarna, a także geodynamika, na polskim rynku wydawniczym niewiele się działo. Dawno już, bo w latach pięćdziesiątych, ukazała się wielotomowa geodezja prof. Czesława Kameli oraz Geodezja wyższa i Niwelacja geometryczna prof. Edwarda Warchałowskiego. To już ponad 40 lat temu. Wkrótce potem mieliśmy tłumaczenie z rosyjskiego znakomitego, obecnie już nienowoczesnego podręcznika profesora Zakatowa Geodezja wyższa. W roku 1978, przed epoką GPS, ukazała się Geodezja satelitarna prof. Janusza Śledzińskiego. W 1982 roku wydano podręcznik prof. Walentego Szpunara Podstawy geodezji wyższej, dotyczący jednakże tylko geodezji geometrycznej, która w ostatnim okresie bardzo straciła na swoim dawnym znaczeniu. Zmieniło się wiele także w innych działach geodezji. Złożyło się na to parę przyczyn. Mnogość metod obliczania współrzędnych wiązała się w dawnych czasach z uciążliwością rachunków. Dawniej zaoszczędzenie kilkunastu procent pracy obliczeniowej znaczyło bardzo wiele. Z tego powodu kiedyś przykładano wielką wagę do metod obliczeń geodezyjnych na elipsoidzie.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS