wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 1996, Nr 11 (18) |


• Zrozumieć SIT • Geodeta dodatkiem do instrumentu? - redakcyjna dyskusja z udziałem: Andrzeja Majde, Bogdana Grzechnika, Włodzimierza Kunacha, Stanisława Wudarskiego i Marka Ziemaka • Relacja z II Targów Geodezji w Katowicach • Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości • Od GUGiK do GUGiK • Kurs na ewidencję ...

powrót

Grzegorz Welik

Rozpoznanie walką

Zaczęła się batalia o autostrady. Zanim do akcji wkroczą zbrojne ciężkim sprzętem zastępy drogowców, trudne zadanie czeka geodetów. Muszą bowiem rozpoznać teren. Chociaż wyposażeni są w supernowoczesny sprzęt pomiarowy, komputery, satelity i inne nowinki techniczne rodem z XXI wieku, mogą stanąć bezradni wobec zbrojnego w widły chłopa, który nie pozwoli wejść „na swoje”.

Rozkaz „rozpoznanie walką” od wieków mrozi serca żołnierzy z oddziałów idących na czele armii. Gdy bowiem brak informacji o nieprzyjacielu i nijak nie da się ich zdobyć wywiadem lub innym podstępem, wysyła się oddział straceńców, którzy pozorują atak. Idą oni na pierwszy ogień, wpadają na miny lub do najeżonych ostrymi palami wilczych dołów, dziesiątkowani są ogniem karabinów i artylerii, spada na nich cała wściekłość przeciwnika. Mało kto z takiego rozpoznania wraca żywy, ale dzięki takiej metodzie dowództwo wie, jaką siłą ognia dysponuje wróg, gdzie są bunkry i zasieki.
W autostradowych zmaganiach na pierwszy ogień pójdą geodeci. Zadań będą mieli co niemiara. Samo ich wyliczenie zajmuje kilka szpalt na wielkoformatowej stronie dziennika „Rzeczpospolita”. Główny Geodeta Kraju Józef Kalisz oraz przewodniczący Komitetu Geodezji i Kartografii PAN Bogdan Ney kreślą ogrom zadań stających przed geodetami, służących przygotowaniom
autostradowej inwestycji. Pełne ręce roboty będą mieli przy autostradach fachowcy od geodezji i kartografii pracujący na wszystkich szczeblach urzędów. Krajowe firmy geodezyjne przygotowują się do walki o kontrakty. Będą rywalizowały nie tylko między sobą, ale i z konkurencją zagraniczną, która również ostrzy sobie zęby na część tortu o nazwie 10 miliardów dolarów, bo na tyle szacuje się wartość inwestycji pn. „program budowy autostrad”. „Obecnie, pod koniec XX wieku, geodezja posługuje się nowoczesnymi technikami pomiarów i przetwarzania informacji, korzystającymi w szerokim zakresie z automatyki, elektroniki, cybernetyki oraz samolotów i sztucznych satelitów Ziemi” – mówi Bogdan Ney. I ma rację. Cały ten nowoczesny sprzęt obsługiwany przez wykształconych fachowców będzie jak znalazł w kolejnych etapach prac, począwszy od studiów lokalizacyjnych i przedprojektowych, poprzez projektowanie autostrad, aż do prac realizacyjnych. Niektóre z nich wymagają obecności geodetów w terenie, gdzie będą prowadzili pomiary dotyczące zarówno głównej trasy, jak i licznych obiektów towarzyszących – zjazdów, przejazdów, mostów, skrzyżowań itp. I tu przyjdzie się zetknąć z miejscową ludnością, a to nie zawsze będzie przyjemne.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS