Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1996, Nr 11 (18) |


• Zrozumieć SIT • Geodeta dodatkiem do instrumentu? - redakcyjna dyskusja z udziałem: Andrzeja Majde, Bogdana Grzechnika, Włodzimierza Kunacha, Stanisława Wudarskiego i Marka Ziemaka • Relacja z II Targów Geodezji w Katowicach • Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości • Od GUGiK do GUGiK • Kurs na ewidencję ...

powrót

Wojciech Tokarski

Od GUGiK do GUGiK

Minęło 9 lat od nietrafnej decyzji rządu, który ratując upadającą gospodarkę reformował w panice administrację i likwidował na oślep, co było pod ręką. Jedną z ofiar stał się Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Po latach, w zgoła innym systemie gospodarczym, potrzebna jest kolejna reorganizacja, która między innymi powołuje do życia urząd o tej samej nazwie i podobnych zadaniach. Podobnych, co nie znaczy takich samych.

Praca dla przyszłości nie polega na zdecydowaniu,
co powinno byś jutro zrobione;
trzeba się raczej zastanowić, co trzeba zrobić dziś,
aby mieś zapewnione jutro.

Peter F. Drucker

Na konferencji w Kaliszu (12-14 września br.), kiedy to po raz pierwszy publicznie (referat ministra Józefa Kalisza) omówiono nowe zadania państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej, geodeta wojewódzki z Siedlec powiedział: „Ośrodki dokumentacji są mózgiem i sercem geodezji”. Myślę, że Pan Gąsowski ma dużo racji, ale rolę mózgu pozostawiam jednostce centralnej. Natomiast na pewno pozycję ośrodków w zawodzie można przyrównać do roli, jaką w organizmie ludzkim pełni serce. Dlatego poniżej pozwoliłem sobie na podsumowanie minionego okresu na podstawie stanu ODGiK-ów, bo, jak wiadomo, chore serce powoduje w najlepszym przypadku zapaść całego organizmu.

Dlaczego i dla kogo utworzono ODGiK-i
Początki ośrodków dokumentacji sięgają lat osiemdziesiątych. Wtedy to w gospodarce już reformowanej, ale rządzonej jeszcze centralnie, uznano, że powinno się powołać niezależne jednostki, które będą gromadziły dokumenty geodezyjno-kartograficzne oraz odpowiadały za ich jakość i stan.
Co generalnie zadecydowało o potrzebie zmian w służbie geodezyjnej? Odpowiedź wydaje się prosta, choć niepełna.
Był to czas, w którym powołano do życia uprawnienia geodezyjne i, co ważniejsze, łaskawie zezwolono na prowadzenie działalności gospodarczej przez szeroką rzeszę przedstawicieli naszego zawodu. Ktoś musiał scalić ogromną liczbę podmiotów, które raptem pojawiły się na rynku. Państwo nie mogło sobie pozwolić na zniszczenie ogromnej wartości dokumentów, za których stworzenie zapłaciło społeczeństwo. Potrzebny był gwarant, który zapewniłby obywatelowi, że materiały zawierające informacje także o jego nieruchomościach będą przechowywane i zawsze będzie mógł z nich skorzystać nie ponosząc zbyt wysokich kosztów.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS