wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 1996, Nr 11 (18) |


• Zrozumieć SIT • Geodeta dodatkiem do instrumentu? - redakcyjna dyskusja z udziałem: Andrzeja Majde, Bogdana Grzechnika, Włodzimierza Kunacha, Stanisława Wudarskiego i Marka Ziemaka • Relacja z II Targów Geodezji w Katowicach • Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości • Od GUGiK do GUGiK • Kurs na ewidencję ...

powrót

Wojciech Tokarski

Od GUGiK do GUGiK

Minęło 9 lat od nietrafnej decyzji rządu, który ratując upadającą gospodarkę reformował w panice administrację i likwidował na oślep, co było pod ręką. Jedną z ofiar stał się Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Po latach, w zgoła innym systemie gospodarczym, potrzebna jest kolejna reorganizacja, która między innymi powołuje do życia urząd o tej samej nazwie i podobnych zadaniach. Podobnych, co nie znaczy takich samych.

Praca dla przyszłości nie polega na zdecydowaniu,
co powinno byś jutro zrobione;
trzeba się raczej zastanowić, co trzeba zrobić dziś,
aby mieś zapewnione jutro.

Peter F. Drucker

Na konferencji w Kaliszu (12-14 września br.), kiedy to po raz pierwszy publicznie (referat ministra Józefa Kalisza) omówiono nowe zadania państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej, geodeta wojewódzki z Siedlec powiedział: „Ośrodki dokumentacji są mózgiem i sercem geodezji”. Myślę, że Pan Gąsowski ma dużo racji, ale rolę mózgu pozostawiam jednostce centralnej. Natomiast na pewno pozycję ośrodków w zawodzie można przyrównać do roli, jaką w organizmie ludzkim pełni serce. Dlatego poniżej pozwoliłem sobie na podsumowanie minionego okresu na podstawie stanu ODGiK-ów, bo, jak wiadomo, chore serce powoduje w najlepszym przypadku zapaść całego organizmu.

Dlaczego i dla kogo utworzono ODGiK-i
Początki ośrodków dokumentacji sięgają lat osiemdziesiątych. Wtedy to w gospodarce już reformowanej, ale rządzonej jeszcze centralnie, uznano, że powinno się powołać niezależne jednostki, które będą gromadziły dokumenty geodezyjno-kartograficzne oraz odpowiadały za ich jakość i stan.
Co generalnie zadecydowało o potrzebie zmian w służbie geodezyjnej? Odpowiedź wydaje się prosta, choć niepełna.
Był to czas, w którym powołano do życia uprawnienia geodezyjne i, co ważniejsze, łaskawie zezwolono na prowadzenie działalności gospodarczej przez szeroką rzeszę przedstawicieli naszego zawodu. Ktoś musiał scalić ogromną liczbę podmiotów, które raptem pojawiły się na rynku. Państwo nie mogło sobie pozwolić na zniszczenie ogromnej wartości dokumentów, za których stworzenie zapłaciło społeczeństwo. Potrzebny był gwarant, który zapewniłby obywatelowi, że materiały zawierające informacje także o jego nieruchomościach będą przechowywane i zawsze będzie mógł z nich skorzystać nie ponosząc zbyt wysokich kosztów.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS