wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 1996, Nr 11 (18) |


• Zrozumieć SIT • Geodeta dodatkiem do instrumentu? - redakcyjna dyskusja z udziałem: Andrzeja Majde, Bogdana Grzechnika, Włodzimierza Kunacha, Stanisława Wudarskiego i Marka Ziemaka • Relacja z II Targów Geodezji w Katowicach • Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości • Od GUGiK do GUGiK • Kurs na ewidencję ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska, Zbigniew Leszczewicz.

Geodeta dodatkiem do instrumentu?

Pierwsza z planowanej serii dyskusji redakcyjnych odbyła się w połowie września, w kilka dni po zakończeniu konferencji katastralnej w Kaliszu. Do rozmowy zaprosiliśmy geodetów: profesora Andrzeja Majde, przedsiębiorcę i znawcę „prawa geodezyjnego” Bogdana Grzechnika, samorządowca Włodzimierza Kunacha, dyrektora państwowej firmy Stanisława Wudarskiego i prezesa Geodezyjnej Izby Gospodarczej Marka Ziemaka. Ze strony GEODETY w rozmowie uczestniczyli Katarzyna Pakuła-Kwiecińska i Zbigniew Leszczewicz. Ponieważ do rąk naszych dotarł wówczas Dziennik Ustaw zawierający najnowsze regulacje w zakresie organizacji geodezji w Polsce – ta właśnie tematyka, no i kataster, zdominowały nasze spotkanie.

Zbigniew Leszczewicz: Niektóre zadania Głównego Geodety Kraju zostały w ustawie sprecyzowane bardzo niejasno, zabrakło słowa kataster w nazwie GUGiK, do urzędu wprowadzono działalność gospodarczą, no i zmiana resortu... Jakie mogą być skutki ustawy na dzisiaj, a jakie są prognozy na przyszłość? Czego należy oczekiwać?

Marek Ziemak: Ja nie widzę specjalnego zagrożenia dla geodezji w związku z podporządkowaniem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Geodezja była już w wielu resortach i na pewno w przeszłości wiele więcej zależało od osobowości prezesa GUGiK niż od resortu. Wydaje mi się, że potrzeba urzędu wzięła się stąd, iż obecnie funkcjonująca administracja nie nadąża z tworzeniem aktów prawnych, za nowymi technologiami, za zmianami prawnymi związanymi z obsługą nieruchomości i co najgorsze w sposób niedostateczny, jeśli w ogóle, nadzoruje działalność ośrodków dokumentacji. Dlatego w kraju zamiast jednej geodezji mamy ich tyle, ile ośrodków dokumentacji albo jeszcze więcej. Mamy nadzieję, że GUGiK będzie dysponował szerszym składem osobowym, co pozwoli mu zająć się tworzeniem aktów prawnych i zasad technicznych, według których geodezja ma działać, oraz nadzorowaniem niższych szczebli administracji geodezyjnej. Natomiast na pewno nie powinien zajmować się działalnością gospodarczą. Jest to z punktu widzenia Geodezyjnej Izby Gospodarczej – a myślę, że nie tylko – błąd w założeniu. Urząd z definicji nie powinien mieć możliwości prowadzenia tego typu działalności.

Andrzej Majde: MSW jest dla mnie fatalne. Najgorsze tkwi jednak nie w ustawach, ale w nas samych. Geodeci się ustawiają, przymierzają, żeby jak najlepiej wylądować i wyszarpać jak najwięcej dla siebie. Moim zdaniem w geodezji niewielkie pieniądze powinny iść z centrali na osnowę i mapę podstawową. Reszta powinna być usługówką. Miasto samo powinno sobie organizować mapę w skali 1:1000, 1:500 czy SIT. To nie interes państwa. Państwo nie jest w stanie wejrzeć w działkę, budynek. Mamy to źle poustawiane, bo nie zmieniło się jeszcze to, cośmy nabyli. Ale kto z funkcjonujących geodetów nie został wychowany w poprzednim systemie, pod tym parasolem? A kto z tych, co podejmują decyzje? I dlatego jestem pesymistą, choć możliwości jest naprawdę wiele. Tylko że w pracy dla innych, a nie dla siebie.

Stanisław Wudarski: Nasza firma wykonuje roboty na terenie całego kraju i obserwujemy, że sytuacja branży geodezyjnej jest bardzo różna. Prawa są dla wszystkich jednakowe, a sytuacja jest różna – dlaczego? Bo ludzie wiodący, mający coś do powiedzenia, są różni i albo działają lepiej, albo gorzej. Wynika z tego, że bardzo ważna jest sprawa obsady GUGiK i stanowiska GGK. Natomiast co do samej ustawy, to oceniłbym ją przymierzając do pewnego modelu. Wyobrażam sobie, że niezbędne są centralne władze geodezyjne, które stanowią normy dotyczące wszystkich najważniejszych dla geodetów spraw. Poza tym jakaś jedna sieć podstawowa powinna być przez te władze kontrolowana i sterowana. I na pewno drobne jednostki nie zajmą się mapą topograficzną.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS