wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 1996, Nr 10 (17) |


• Do Dworca Gdańskiego, a może i dalej - rozmowa z Januszem Wernikiem, kierownikiem Działu Geodezji Warszawskiego Metra • Autostrady, czyli gdzie stoją konfitury? • Rozgraniczanie nieruchomości - zarządzenie ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej • Wielkie zagrożenie czy ...

powrót

Bogdan Dobrowolski

60 lat geodezji kolejowej

Rok bieżący jest jubileuszem 60-lecia geodezji kolejowej i 40-lecia utworzenia oddziałów geodezyjnych. Do roku 1934 obok innych zadań pewne cząstkowe funkcje służby geodezyjnej pełniły w dyrekcjach okręgowych kolei państwowych biura prawne, które w dziale gruntowym wykonywały pomiary dla celów wywłaszczeniowych i hipotecznych, oraz wydziały drogowe, które w swoich działach i oddziałach prowadziły pomiary dla celów techniczno-kolejowych.

W roku 1934 powołano referaty pomiarowe wchodzące w skład działu nawierzchni i stacji wydziału drogowego, a w roku 1936 utworzono dział pomiarowy w wydziale drogowym. Moment ten przyjmuje się jako powstanie kolejowej służby geodezyjnej. Powstanie tej służby było wynikiem wieloletnich starań profesora Jana Ponikowskiego, autora przepisów technicznych, oraz Jana Medyńskiego, wieloletniego kierownika Biura Pomiarowego Ministerstwa Komunikacji.
Okres wojny spowodował także i na tym polu wielkie straty w ludziach, sprzęcie i dokumentacji. Geodezja kolejowa rozpoczęła okres powojenny nie dysponując żadną bazą pomiarową. Nieliczna grupa doświadczonych geodetów musiała nie tylko wykonywać pomiary, ale także szkolić swoich podwładnych. Wielu przyuczonych pracowników uzupełniło z biegiem lat wykształcenie techniczne na poziomie średnim i wyższym.

W roku 1945 przystąpiono do organizowania działów pomiarowych w wydziałach drogowych dyrekcji okręgowych. W 1956 roku utworzono oddziały geodezyjne. Naczelnik oddziału reprezentuje na zewnątrz interesy kolei w zakresie geodezji. W 1960 roku została utworzona resortowa służba geodezyjna, na czele której stał główny geodeta resortu. Wydział Geodezji i Kartografii kierował działalnością oddziałów geodezyjnych i pełnił funkcje biura głównego geodety resortu, który współpracował z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS