Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 1996, Nr 10 (17) |


• Do Dworca Gdańskiego, a może i dalej - rozmowa z Januszem Wernikiem, kierownikiem Działu Geodezji Warszawskiego Metra • Autostrady, czyli gdzie stoją konfitury? • Rozgraniczanie nieruchomości - zarządzenie ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej • Wielkie zagrożenie czy ...

powrót

Jerzy Lasocki, Włodzimierz Łukasik, Edward Oszmiański, Jacek Uchański

Nowe rozwiązanie urządzenia kartującego

W Instytucie Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej Politechniki Warszawskiej został zakończony pierwszy etap prac badawczych pt. „Opracowanie i optymalizacja napędu cięgnowego, automatycznego, uniwersalnego, płaskiego plotera geodezyjnego”, realizowanych jako grant KBN. Jednym z celów grantu było opracowanie zmodyfikowanego stanowiska badawczego, którego parametry odpowiadałyby ściśle parametrom urządzenia kartującego szczególnie do zastosowań w geodezji.

Dla Instytutu Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej tematyka związana z konstrukcją urządzeń dla potrzeb geodezji nie jest tematyką nową. Idea opracowania wynikła z wcześniejszej współpracy Instytutu Geodezji Gospodarczej Politechniki Warszawskiej i Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego przy modernizacji zestawu składającego się z ręcznego koordynatografu precyzyjnego i przystawki DIGIPLOT. Zestaw ten służy do automatycznego nanoszenia punktów na mapę i został opracowany i wykonany w Instytucie Geodezji Gospodarczej. Kilka takich zestawów od wielu lat pracuje efektywnie w wykonawstwie geodezyjnym i Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej. Są one istotnym uzupełnieniem w opracowywaniu wyników pomiarów wykonywanych przy użyciu instrumentów typu total station dla tworzenia, a szczególnie uzupełniania mapy zasadniczej.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS