wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 1996, Nr 10 (17) |


• Do Dworca Gdańskiego, a może i dalej - rozmowa z Januszem Wernikiem, kierownikiem Działu Geodezji Warszawskiego Metra • Autostrady, czyli gdzie stoją konfitury? • Rozgraniczanie nieruchomości - zarządzenie ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej • Wielkie zagrożenie czy ...

powrót

Andrzej Majde

Wielkie zagrożenie czy wielka okazja?

Systemy Informacji Przestrzennej.
Geodeta to fachman, który na co dzień żyje na pograniczu rzeczywistości i jej obrazu, który nie tylko czuje się jak ryba w wodzie w obu tych przestrzeniach, lecz zna wszystkie ścieżki między nimi na tyle dobrze, że albo sam je w razie potrzeby przejdzie, albo na zamówienie poprowadzi nimi dowolną chętną „wycieczkę”.

Tekst poniższy przygotowany został z dala od Kraju jako referat na krakowskie seminarium „Systemy informacji przestrzennej dla obszarów wiejskich z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych”, które odbyło się 9 lutego ub.r. Nie ukazał się tam i wtedy, z powodów dziś już nieistotnych. Na rozsądne pytanie, po co więc publikuję ten stary bądź co bądź tekst, odpowiadam następująco. Wśród referatów seminarium znalazłem, obok tekstów prezentujących wyznawany przeze mnie punkt widzenia, również podejścia w moim mniemaniu „archaiczne”. W licznych kontaktach, poprzez które usiłowałem zorientować się, jak daleko uciekła mi brać geodezyjna pod moją nieobecność, stwierdziłem analogiczną różnorodność.
Podobnych wrażeń dostarczyły mi dwie konferencje PTIP, w których uczestniczyłem – są już rodzynki, niestety jeszcze w zakalcu. Ale co najważniejsze, firmy geodezyjne nabrały wiatru w żagle i wykorzystują tę nową technologię, wcale niemało w nią inwestując. I zaczynają już na niej zarabiać. Zatem chwała i gratulacje wszystkim tym, którzy Systemy Informacji Przestrzennej rozwijają ku pożytkowi ogółu i własnemu! Tym jednak, którzy postrzegają te narzędzia jedynie czy głównie jako komputerowe wspomaganie tradycyjnie pojmowanej geodezji i kartografii proponuję chwilę lektury i kilka dalszych chwil zastanowienia. Jeśli zaś ktoś chciałby sobie z niżej podpisanego podworować nieco na okoliczność mówienia oczywistości – proponuję napisać wprost do Redaktorów. Jak ich znam, to łamów nie odmówią, bo czemuż nie mielibyśmy uśmiać się wszyscy?

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS