Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 1996, Nr 10 (17) |


• Do Dworca Gdańskiego, a może i dalej - rozmowa z Januszem Wernikiem, kierownikiem Działu Geodezji Warszawskiego Metra • Autostrady, czyli gdzie stoją konfitury? • Rozgraniczanie nieruchomości - zarządzenie ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej • Wielkie zagrożenie czy ...

powrót

Andrzej Majde

Wielkie zagrożenie czy wielka okazja?

Systemy Informacji Przestrzennej.
Geodeta to fachman, który na co dzień żyje na pograniczu rzeczywistości i jej obrazu, który nie tylko czuje się jak ryba w wodzie w obu tych przestrzeniach, lecz zna wszystkie ścieżki między nimi na tyle dobrze, że albo sam je w razie potrzeby przejdzie, albo na zamówienie poprowadzi nimi dowolną chętną „wycieczkę”.

Tekst poniższy przygotowany został z dala od Kraju jako referat na krakowskie seminarium „Systemy informacji przestrzennej dla obszarów wiejskich z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych”, które odbyło się 9 lutego ub.r. Nie ukazał się tam i wtedy, z powodów dziś już nieistotnych. Na rozsądne pytanie, po co więc publikuję ten stary bądź co bądź tekst, odpowiadam następująco. Wśród referatów seminarium znalazłem, obok tekstów prezentujących wyznawany przeze mnie punkt widzenia, również podejścia w moim mniemaniu „archaiczne”. W licznych kontaktach, poprzez które usiłowałem zorientować się, jak daleko uciekła mi brać geodezyjna pod moją nieobecność, stwierdziłem analogiczną różnorodność.
Podobnych wrażeń dostarczyły mi dwie konferencje PTIP, w których uczestniczyłem – są już rodzynki, niestety jeszcze w zakalcu. Ale co najważniejsze, firmy geodezyjne nabrały wiatru w żagle i wykorzystują tę nową technologię, wcale niemało w nią inwestując. I zaczynają już na niej zarabiać. Zatem chwała i gratulacje wszystkim tym, którzy Systemy Informacji Przestrzennej rozwijają ku pożytkowi ogółu i własnemu! Tym jednak, którzy postrzegają te narzędzia jedynie czy głównie jako komputerowe wspomaganie tradycyjnie pojmowanej geodezji i kartografii proponuję chwilę lektury i kilka dalszych chwil zastanowienia. Jeśli zaś ktoś chciałby sobie z niżej podpisanego podworować nieco na okoliczność mówienia oczywistości – proponuję napisać wprost do Redaktorów. Jak ich znam, to łamów nie odmówią, bo czemuż nie mielibyśmy uśmiać się wszyscy?

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS