wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 1996, Nr 7 (14) |


• Z teodolitem do wnętrza atomu - geodezja w eksperymentach fizyki cząstek elementarnych • Puścić gminę z torbami - rozmowa z Jarosławem Sobolem, architektem gminnym w Michałowicach • Kodeks etyki zawodowej geodety • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • Geodezja na dobrej drodze - wystąpienie ...

powrót

Kazimierz Dudzik

Budować solidne fundamenty

Praktyczne aspekty procesu modernizacji Systemu Informacji o Terenie dla obszaru miasta (gminy)

Brak powszechnego zrozumienia istoty modernizacji informacji o terenie stanowi główną przeszkodę we właściwym rozwoju tych procesów. Organy samorządów terytorialnych, jako główni odbiorcy modernizowanych baz danych o terenie, nie dysponują przekonującymi argumentami techniczno-ekonomicznymi, które pozwoliłyby im podjąć długookresowe inwestycje związane z informatyzacją procesów zarządzania infrastrukturą miejsko-gminną na podstawie o mapy numerycznej. Pragnąc właściwie ukierunkować dyskusję w tej tak ważnej dla branży sprawie, przedstawiam ogólny pogląd na sprawy inwestycji w zakresie informacji o przestrzeni.

Truizmem jest stwierdzenie, że właściwe zarządzanie organizmem miejskim czy gminnym wymaga rzetelnej informacji o tym terenie. Znane powiedzenie „Kto ma informację, ten ma władzę” sprawdza się zwłaszcza w warunkach zarządzania miastem (gminą). Władze miasta, gminy, czyli Rada oraz Zarząd podejmują decyzje na podstawie zgromadzonych i przeanalizowanych różnorodnych informacji.
Wiadomo, że kto jest w stanie podjąć szybciej właściwą decyzję, ten osiąga lepsze efekty. I tu dotykamy sedna, czyli: „Programu Modernizacji Lokalnego Systemu Informacyjnego”. Dla nowoczesnego systemu informacyjnego niezbędna jest rozumna mapa numeryczna. Graficzne analizy danych przedstawiane na takiej mapie najlepiej trafiają do wyobraźni, zastępując tomy dokumentacji opisowych i tabelarycznych.
Świadomość informatyczna w zakresie systemów informacji o terenie jest dziś jeszcze bardzo uproszczona i „obciążona” (zwłaszcza w sprawach mapy numerycznej) tradycyjnym podejściem technicznym i ekonomicznym. Realizowane opracowania numeryczne mapy, bez przemyślanej systematyki jej treści i bez obiektowego podejścia do jej budowy, są z punktu widzenia systemu informacyjnego bezużyteczne. Wykonawca takiej mapy odnosi jednakże doraźne korzyści, chociażby z tyłu automatyzacji prac kreślarskich czy też z tytułu udostępnienia na nośnikach magnetycznych tej mapy jednostkom projektowym. Oczywiście jest to racjonalne podejście z punktu widzenia wykonawcy.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS