Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1996, Nr 7 (14) |


• Z teodolitem do wnętrza atomu - geodezja w eksperymentach fizyki cząstek elementarnych • Puścić gminę z torbami - rozmowa z Jarosławem Sobolem, architektem gminnym w Michałowicach • Kodeks etyki zawodowej geodety • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • Geodezja na dobrej drodze - wystąpienie ...

powrót

Kazimierz Dudzik

Budować solidne fundamenty

Praktyczne aspekty procesu modernizacji Systemu Informacji o Terenie dla obszaru miasta (gminy)

Brak powszechnego zrozumienia istoty modernizacji informacji o terenie stanowi główną przeszkodę we właściwym rozwoju tych procesów. Organy samorządów terytorialnych, jako główni odbiorcy modernizowanych baz danych o terenie, nie dysponują przekonującymi argumentami techniczno-ekonomicznymi, które pozwoliłyby im podjąć długookresowe inwestycje związane z informatyzacją procesów zarządzania infrastrukturą miejsko-gminną na podstawie o mapy numerycznej. Pragnąc właściwie ukierunkować dyskusję w tej tak ważnej dla branży sprawie, przedstawiam ogólny pogląd na sprawy inwestycji w zakresie informacji o przestrzeni.

Truizmem jest stwierdzenie, że właściwe zarządzanie organizmem miejskim czy gminnym wymaga rzetelnej informacji o tym terenie. Znane powiedzenie „Kto ma informację, ten ma władzę” sprawdza się zwłaszcza w warunkach zarządzania miastem (gminą). Władze miasta, gminy, czyli Rada oraz Zarząd podejmują decyzje na podstawie zgromadzonych i przeanalizowanych różnorodnych informacji.
Wiadomo, że kto jest w stanie podjąć szybciej właściwą decyzję, ten osiąga lepsze efekty. I tu dotykamy sedna, czyli: „Programu Modernizacji Lokalnego Systemu Informacyjnego”. Dla nowoczesnego systemu informacyjnego niezbędna jest rozumna mapa numeryczna. Graficzne analizy danych przedstawiane na takiej mapie najlepiej trafiają do wyobraźni, zastępując tomy dokumentacji opisowych i tabelarycznych.
Świadomość informatyczna w zakresie systemów informacji o terenie jest dziś jeszcze bardzo uproszczona i „obciążona” (zwłaszcza w sprawach mapy numerycznej) tradycyjnym podejściem technicznym i ekonomicznym. Realizowane opracowania numeryczne mapy, bez przemyślanej systematyki jej treści i bez obiektowego podejścia do jej budowy, są z punktu widzenia systemu informacyjnego bezużyteczne. Wykonawca takiej mapy odnosi jednakże doraźne korzyści, chociażby z tyłu automatyzacji prac kreślarskich czy też z tytułu udostępnienia na nośnikach magnetycznych tej mapy jednostkom projektowym. Oczywiście jest to racjonalne podejście z punktu widzenia wykonawcy.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS