Opracowanie redakcji
Geodezja na dobrej drodze
Wystąpienie Józefa Kalisza, Głównego Geodety Kraju, na VI Konferencji SIP
W tych dniach Sejm RP prawdopodobnie uchwali ustawy wprowadzające reformę centrum gospodarczego rządu i w jej ramach stworzy normalne warunki do działania centrali państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.
Korzystając z okazji, że mogę mówić do tak reprezentatywnego przedstawicielstwa świata nauki, angażującego się w sprawy systemów informacyjnych o środowisku, w którym żyjemy, chciałbym w syntetycznym skrócie przedstawić dokonania, a przede wszystkim założenia polityki resortu na powierzonym nam odcinku informacyjnej infrastruktury państwowej. Państwowa służba geodezyjna i kartograficzna, której organem naczelnym jest obecnie minister gospodarki przestrzennej i budownictwa, a organami terenowymi są wojewodowie i kierownicy rejonów administracyjnych, z mocy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne prowadzi i odpowiada za prawidłowy rozwój krajowego systemu informacji o terenie. Zakres informacyjny tego systemu jest uregulowany ustawowo i najogólniej go ujmując trzeba wskazać przede wszystkim na identyfikację i określanie położenia rozróżnialnych obiektów terenowych oraz prowadzenie ewidencji niektórych z tych obiektów – w tym zwłaszcza działek gruntowych, budynków, sieci uzbrojenia technicznego, granic państwowych i terytorialnego podziału kraju. Do zadań systemu należy także rejestracja podmiotów rozporządzających poszczególnymi składnikami zagospodarowania terenu, w tym zwłaszcza właścicieli nieruchomości, oraz rejestracja sposobu wykorzystania gruntów i budynków.
System jest platformą spinającą różne dziedziny życia gospodarczego kraju, nie ma jednak totalnego charakteru. Zatem inne służby państwowe, profesjonalnie zainteresowane obiektami, które przedstawiamy na naszych mapach i ewidencjonujemy z pomocą systemów informatycznych, jeżeli potrzebują o tych obiektach wiedzieć coś więcej, to we własnym zakresie i na własny koszt muszą tę specjalistyczną informację pozyskać, utrzymywać w stałej aktualności i gromadzić ją w odpowiednich bazach danych. Obowiązek utrzymywania spójności całej informacyjnej infrastruktury państwowej wymaga, aby wszyscy zakładający specjalistyczne bazy danych o obiektach terenowych uzgadniali definicje tych obiektów z państwową służbą geodezyjną i kartograficzną, akceptowali ustalone przez tę służbę identyfikatory obiektów oraz posługiwali się państwowym układem odniesień przestrzennych, przenoszonym w teren za pomocą rozciągniętych na cały obszar kraju podstawowych osnów geodezyjnych. Mamy świadomość tego, iż jesteśmy powołani do służenia całej gospodarce narodowej, dlatego można liczyć na naszą otwartość w dokonywaniu niezbędnych uzgodnień i standaryzacji.
Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|