Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1996, Nr 7 (14) |


• Z teodolitem do wnętrza atomu - geodezja w eksperymentach fizyki cząstek elementarnych • Puścić gminę z torbami - rozmowa z Jarosławem Sobolem, architektem gminnym w Michałowicach • Kodeks etyki zawodowej geodety • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • Geodezja na dobrej drodze - wystąpienie ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Puścić gminę z torbami...

Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym mówi o tym, że każdy, kto kwestionuje ustalenia wyłożonego do publicznego wglądu planu, może wnieść do niego protest. Oznacza to, że na przykład mieszkaniec gminy Michałowice może wnieść protest do projektu planu Włodawy, Rzepina czy Gdańska. To już chyba przerost demokracji.

Z Jarosławem Sobolem, architektem gminnym w Michałowicach, rozmawia Zbigniew Leszczewicz

Na czym polega specyfika gminy Michałowice?
Gmina Michałowice jest niewielką gminą o powierzchni ok. 3880 ha i liczbie mieszkańców ok. 12 tys. Położona jest tuż za granicami Warszawy i graniczy jeszcze z dwoma innymi miastami – Piastowem i Pruszkowem. Od południa natomiast otaczają ją gminy Raszyn, Nadarzyn i Brwinów z dużymi kompleksami leśnymi i rolnymi. Już z samego położenia wynika, że na terenie gminy pojawiają się wszystkie możliwe ograniczenia i potrzeby występujące w innych miejscowościach. Z jednej strony sąsiedztwo dużych miast to duże zapotrzebowanie na tereny zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej, z drugiej zaś – bliskość terenów leśnych wymusza pewne ograniczenia w inwestowaniu. Wizja gminy jako sypialni i miejsca rekreacji dla otaczających miast wyraźnie kłóci się z silnym parciem inwestycyjnym. Obowiązująca w aktualnym planie zagospodarowania zasada dopuszczalności lokalizacji nieuciążliwych programów usługowych i warsztatowych na każdej działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jest rozwiązaniem salomonowym, lecz niewątpliwie kontrowersyjnym.

Jak Pan ocenia plan zagospodarowania przestrzennego gminy?
To trudne pytanie. Każdy plan zagospodarowania jest na tyle dobry, na ile jest możliwy do realizacji. Nasz plan opracowywany był w latach 80. w zupełnie innych realiach gospodarczych. W 1992 r. Rada Gminy zatwierdziła Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego (jego ustalenia będą obowiązywać do 2010 r.) na pewnym etapie opracowywania z myślą o tym, by w gminie, która od chwili powstania nie posiadała sprecyzowanej polityki inwestycyjnej, obowiązywał wreszcie ład przestrzenny. Jednak sam fakt, że od chwili rozpoczęcia opracowywania planu do dnia jego zatwierdzenia minęło około 12 lat, świadczy o przydatności i aktualności planu w dniu dzisiejszym. Pewne ustalenia straciły już swą aktualność, a niektóre zostały narzucone „z góry” bez możliwości odwołania (np. autostrada A-2). Pewnym usprawiedliwieniem projektanta planu jest niewątpliwie nietypowość gminy, która nie ułatwiała opracowania.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS