wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 1996, Nr 7 (14) |


• Z teodolitem do wnętrza atomu - geodezja w eksperymentach fizyki cząstek elementarnych • Puścić gminę z torbami - rozmowa z Jarosławem Sobolem, architektem gminnym w Michałowicach • Kodeks etyki zawodowej geodety • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • Geodezja na dobrej drodze - wystąpienie ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Puścić gminę z torbami...

Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym mówi o tym, że każdy, kto kwestionuje ustalenia wyłożonego do publicznego wglądu planu, może wnieść do niego protest. Oznacza to, że na przykład mieszkaniec gminy Michałowice może wnieść protest do projektu planu Włodawy, Rzepina czy Gdańska. To już chyba przerost demokracji.

Z Jarosławem Sobolem, architektem gminnym w Michałowicach, rozmawia Zbigniew Leszczewicz

Na czym polega specyfika gminy Michałowice?
Gmina Michałowice jest niewielką gminą o powierzchni ok. 3880 ha i liczbie mieszkańców ok. 12 tys. Położona jest tuż za granicami Warszawy i graniczy jeszcze z dwoma innymi miastami – Piastowem i Pruszkowem. Od południa natomiast otaczają ją gminy Raszyn, Nadarzyn i Brwinów z dużymi kompleksami leśnymi i rolnymi. Już z samego położenia wynika, że na terenie gminy pojawiają się wszystkie możliwe ograniczenia i potrzeby występujące w innych miejscowościach. Z jednej strony sąsiedztwo dużych miast to duże zapotrzebowanie na tereny zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej, z drugiej zaś – bliskość terenów leśnych wymusza pewne ograniczenia w inwestowaniu. Wizja gminy jako sypialni i miejsca rekreacji dla otaczających miast wyraźnie kłóci się z silnym parciem inwestycyjnym. Obowiązująca w aktualnym planie zagospodarowania zasada dopuszczalności lokalizacji nieuciążliwych programów usługowych i warsztatowych na każdej działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jest rozwiązaniem salomonowym, lecz niewątpliwie kontrowersyjnym.

Jak Pan ocenia plan zagospodarowania przestrzennego gminy?
To trudne pytanie. Każdy plan zagospodarowania jest na tyle dobry, na ile jest możliwy do realizacji. Nasz plan opracowywany był w latach 80. w zupełnie innych realiach gospodarczych. W 1992 r. Rada Gminy zatwierdziła Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego (jego ustalenia będą obowiązywać do 2010 r.) na pewnym etapie opracowywania z myślą o tym, by w gminie, która od chwili powstania nie posiadała sprecyzowanej polityki inwestycyjnej, obowiązywał wreszcie ład przestrzenny. Jednak sam fakt, że od chwili rozpoczęcia opracowywania planu do dnia jego zatwierdzenia minęło około 12 lat, świadczy o przydatności i aktualności planu w dniu dzisiejszym. Pewne ustalenia straciły już swą aktualność, a niektóre zostały narzucone „z góry” bez możliwości odwołania (np. autostrada A-2). Pewnym usprawiedliwieniem projektanta planu jest niewątpliwie nietypowość gminy, która nie ułatwiała opracowania.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS