wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 1996, Nr 7 (14) |


• Z teodolitem do wnętrza atomu - geodezja w eksperymentach fizyki cząstek elementarnych • Puścić gminę z torbami - rozmowa z Jarosławem Sobolem, architektem gminnym w Michałowicach • Kodeks etyki zawodowej geodety • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • Geodezja na dobrej drodze - wystąpienie ...

powrót

George Jerzy Wójcik

Z teodolitem do wnętrza atomu

Udział geodezji w eksperymentach fizyki cząstek elementarnych.
Tylko nadanie cząstkom przyświetlnych prędkości, czyli olbrzymiej energii, pozwala na uzyskanie w laboratorium warunków, jakie panowały w ułamkach sekundy po tzw. Wielkim Wybuchu (Big Bang), który najnowsze teorie uważają za początek wszechświata. Bez udziału geodetów dokładne ustawienie elementów akceleratorów byłoby niemożliwe.

Fermi National Accelerator Laboratory to ośrodek naukowo-badawczy fizyki wysokich energii położony na zachodnich przedmieściach Chicago – jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Instytut został nazwany imieniem Enrico Fermiego – wielkiego fizyka włoskiego, jako uhonorowanie jego prac badawczych na terenie Stanów Zjednoczonych. Doświadczenia przeprowadzane w Laboratorium mają na celu poznanie mechanizmu powstania wszechświata i budowy materii. Dokonano tu wielu przełomowych odkryć w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych, włączając niedawne odkrycie ostatniego z legendarnych rodzajów kwarków – kwarku zwanego szczytowym (top) lub prawdziwym (true). [Na zdjęciach 1 i 2 pokazano widok ogólny i główne biuro ośrodka.]
Zakrojone na wielką skalę eksperymenty trwające niejednokrotnie kilka lat wymagają stałej obsługi geodezyjnej, której celem jest ustawienie elementów tej potężnej maszynerii w żądanym przez fizyków miejscu w przestrzeni. Ponieważ urządzenia te pozwalają na nadanie cząstkom prędkości przyświetlnych, dokładne wyznaczenie położenia poszczególnych ich elementów jest warunkiem koniecznym sprawnego przebiegu eksperymentów. Oczywiście tylko nadanie cząstkom tak dużej prędkości, czyli olbrzymiej energii, pozwoli na uzyskanie w laboratorium warunków, jakie panowały w ułamkach sekundy po tzw. Wielkim Wybuchu (Big Bang), który najnowsze teorie uważają za początek wszechświata.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS