Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1996, Nr 4 (11) |


• Projekty geodezyjne realizowane w Europie w ramach współpracy międzynarodowej • Testujemy CADCore • Emerytury dla geodetów i kartografów • Uwagi dyrektora Departamentu Katastru, Geodezji i Kartografii Remigiusza Piotrowskiego do projektu ustawy „O katastrze nieruchomości" • Podziały gruntów rolnych • LandMAP ...

powrót

Janusz Śledziński

Jak geodezja jednoczy Europę

Projekty geodezyjne realizowane w Europie w ramach współpracy międzynarodowej

W ostatnich latach rozpoczęto w Europie realizację kilku wieloletnich programów badawczych, a jednocześnie wyraźnie zaznaczyła się w tych międzynarodowych programach aktywność polskich geodezyjnych instytucji naukowych. Zadecydowało o tym kilka czynników.

Przede wszystkim poprawiło się znacznie wyposażenie polskich placówek naukowych w nowoczesny sprzęt badawczy: odbiorniki satelitarne, teodolity elektroniczne, precyzyjne grawimetry, grawimetry absolutne. Wynikiem zwiększonych możliwości technicznych i wzmożonej aktywności pracowników naukowych było włączenie się polskich ośrodków naukowych w programy europejskie i światowe, w nowoczesne międzynarodowe służby badań globalnych i regionalnych. Dowodem uznania osiągnięć polskich ośrodków naukowych i indywidualnych zdolności organizacyjnych naszych naukowców geodetów jest przyjęcie polskich instytucji do renomowanych organizacji międzynarodowych, a także powierzenie im koordynacji poważnych międzynarodowych programów badawczych. Celem tego artykułu jest przekazanie informacji o najważniejszych europejskich i światowych programach, w których uczestniczą również polskie instytucje naukowe.

Organizacja Inicjatywy Środkowoeuropejskiej
W listopadzie 1989 roku na konferencji ministrów spraw zagranicznych
Austrii, Węgier, Włoch i Jugosławii w Budapeszcie utworzono nową organizację, którą nazwano Quadragonale. Celem jej powołania było stworzenie warunków do eksperymentalnej współpracy naukowej ekonomicznej państw należących wówczas do różnych bloków politycznych. Należy bowiem pamiętać, że Włochy należały wtedy do państw NATO, Węgry do istniejącej jeszcze grupy państw Układu Warszawskiego, natomiast Austria i Jugosławia były formalnie państwami niezależnymi. Kilka miesięcy później, w kwietniu 1990 roku na konferencji w Wiedniu, ówczesna Czechosłowacja została przyjęta do nowej organizacji tworząc Pentagonale.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama