Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1996, Nr 3 (10) |


• Ubezpieczenia dla geodetów i rzeczoznawców majątkowych • Geocentryczny układ współrzędnych geodezyjnych World Geodetic System • Rozmowa z Wacławem Kłopocińskim, legendą polskiej geodezji • Regionalizacja upraw rolnych • O związku pomiędzy wartością gruntu a dokładnością pomiaru granic nieruchomości • Modernizacja ...

powrót

Jan Brzozowski

Regionalizacja upraw rolnych

Model wspomagania decyzji.
Od lat prowadzone są prace – rozpoczęte w okresie zimnej wojny – dotyczące rozpoznawania za pomocą zdjęć satelitarnych stanu wegetacji i na tej podstawie prognozowania przyszłych plonów. Jest to możliwe za pomocą identyfikacji natężenia chlorofilu na polach uprawnych w odpowiednio dobranym okresie wegetacji. Można również dokonać analizy zasobności wody w glebie. Przy połączeniu tych technik prognozy plonów są dosyć dokładne.

1. Wstęp
Ostatnio dzięki rozwojowi technik satelitarnych uzyskano potężne narzędzie do monitorowania wilgotności gleby. Tym narzędziem są zdjęcia satelitarne, np. z satelitów ERS 1, ERS 2, LANDSAT i SPOT. Ukazały się prace opisujące techniki pozwalające na zdalne określanie wilgotności gleby na podstawie analizy rastra, zdjęć panchromatycznych i radarowych. Znane są również metody prognozowania plonów na podstawie zdjęć satelitarnych.
Polska jest obecnie nie tylko w okresie szybkich zmian politycznych i gospodarczych, ale grożą jej również zmiany klimatyczne [1]. Bierne czekanie na rozwój wypadków jest na pewno gorszym rozwiązaniem niż próba modelowania najbardziej prawdopodobnego scenariusza i przygotowanie działań minimalizujących ujemne skutki tych zmian. Jednocześnie model taki pozwoliłby na optymalizację zagospodarowania przestrzennego obszaru upraw rolnych w chwili obecnej oraz pomógł zracjonalizować decyzje o budowie lub remontach infrastruktury technicznej związanej z wsią i rolnictwem.

2. Kierunki badań na świecie
USA i kraje zachodniej Europy dzięki wielu latom gospodarki rynkowej doprowadziły do rejonizacji produkcji, polegającej na uprawie różnych gatunków i odmian na siedliskach najbardziej im odpowiadających, co poprawiło jakość produkcji i obniżyło jej koszty. Mimo to w RFN stworzono model służący do planowania regionów rolniczych [2]. Przedstawiono i oceniono – w skali 1-200 punktów – czynniki wpływające na efektywność produkcji rolniczej w starych krajach związkowych. Pozwoliło to na wyodrębnienie czterech typów terenów rolniczych.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS