Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1996, Nr 3 (10) |


• Ubezpieczenia dla geodetów i rzeczoznawców majątkowych • Geocentryczny układ współrzędnych geodezyjnych World Geodetic System • Rozmowa z Wacławem Kłopocińskim, legendą polskiej geodezji • Regionalizacja upraw rolnych • O związku pomiędzy wartością gruntu a dokładnością pomiaru granic nieruchomości • Modernizacja ...

powrót

Włodzimierz Kunach, Stanisław Wudarski

O pewnym związku pomiędzy wartością gruntu a dokładnością pomiaru granic nieruchomości

Cena gruntu w centrum Warszawy jest 100 tys. razy wyższa niż przykładowa cena gruntu rolnego w woj. koszalińskim. Nie można tego oczywiście w sposób prosty przełożyć na zmienną precyzję pomiaru granic nieruchomości gruntowych, lecz realia naszym zdaniem nie mogą nie mieś wpływu na weryfikację norm obowiązujących przy pomiarze granic.

W branży geodezyjnej znana jest zasada, że dokładność pomiaru powinna byś dostosowana do celu, jakiemu ma ona służyć. Przykładami pomiarów o różnej dokładności mogą być kryteria dokładnościowe, obowiązujące w dotychczasowych instrukcjach pomiarowych, takich jak:
- pomiar granic użytków rolnych – dokładność rzędu 0,5 m;
- pomiar granic: własności, budynków – dokładność rzędu 10 cm względem najbliższych punktów osnowy,
- pomiar przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych – dokładność rzędu 0,1 mm;
- wytyczenie (ustawienie) osi maszyn (generatorów) – dokładność rzędu 0,01 mm.
W pracach geodezyjnych wykorzystuje się całą gamę metod i narzędzi dostosowanych do określonych celów i uwzględniających ekonomikę. Nie stosuje się wyrafinowanych i drogich metod pomiarowych tam, gdzie sam przedmiot pomiaru nie jest wyraźnie określony, np. granica bonitacyjna gruntu.
Jeżeli myślimy o ekonomii pomiarów geodezyjnych, to należy też rozważyć związek między wartością gruntu a dokładnością
pomiaru granic nieruchomości. Obserwacja rynku nieruchomości dostarcza takich oto skrajnych przykładów:
- w centrum Warszawy 1 m2 gruntu osiąga wartość 3 000 zł,
- w województwie koszalińskim 1 m2 gruntu rolnego został zakupiony za 3 grosze (30 ha za 80 milionów starych złotych).
Z porównania tych wartości wynika, że cena gruntu w centrum Warszawy jest 100 tys. razy wyższa niż przykładowa cena gruntu rolnego w woj. koszalińskim. Innymi słowy za 1 m2 gruntu w Warszawie można by otrzymać 10 ha terenów rolnych. Wyżej wymienionych proporcji nie można oczywiście w sposób prosty przełożyć na zmienną precyzję pomiaru granic nieruchomości gruntowych, lecz realia naszym zdaniem nie mogą nie mieś wpływu na weryfikację norm obowiązujących przy pomiarze granic.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama