Janusz Mitura
Komputer w kieszeni
TI-85 przydaje się w terenie do wykonywania obliczeń
|
Na polskim rynku periodyków informatycznych królują niepodzielnie komputery. Wszystko, co się z nimi wiąże, a więc hardware i software, znajduje tam należne sobie miejsce. Praktycznie, na bieżąco jesteśmy informowani o tym, co dzieje się w laboratoriach informatycznych potentatów w USA i na Dalekim Wschodzie. Istnieje wszak pewien obszar informacji, którego próżno szukać na co dzień nawet w czasopismach pretendujących do miana najlepszych w swojej dziedzinie. Myślę o graficznych kalkulatorach naukowych, które wciąż traktuje się z pogardą równą ignorancji na ich temat.
Aby choć w części wypełnić powstałą lukę, postaram się zaprezentować jeden z modeli tej grupy sprzętu obliczeniowego, naturalnie w odniesieniu do zastosowań w geodezji. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: jakie elementy charakteryzują najlepsze modele współczesnych kalkulatorów naukowych? 1. Duży, najczęściej ośmiowierszowy wyświetlacz. 2. System menu. 3. Bogate możliwości graficzne. 4. Pamięć o dużej pojemności (od 32 kB) z możliwością jej rozszerzania za pomocą kart lub cartridge’ów, 5. Aplikacje matematyczne. 6. Funkcje statystyczne. 7. Możliwości programowania działań (obliczeń) w języku wysokiego poziomu. 8. Współpraca z komputerem klasy PC lub Macintosh i drukarką.
Kalkulator TI-85 opracowany przez naukowców i inżynierów korporacji Texas Instruments tylko w części dotyczącej rozszerzenia pamięci o karty nie spełnia warunku 4. Można natomiast za pomocą złącza LINK-85, dostarczanego opcjonalnie, przechowywać dane, grafikę i programy w pamięci komputera PC lub Maca. Podobnie rzecz ma się z działaniem odwrotnym: dane przechowane w pamięci komputera można wprowadzić do kalkulatora. Spośród wielu dyscyplin, w których kalkulator naukowy znajduje zastosowanie, kilka wydaje się szczególnie predestynowanych do praktycznej prezentacji jego możliwości obliczeniowych. Są nimi: geometria analityczna w układzie współrzędnych kartezjańskich – na płaszczyźnie i przestrzeni trójwymiarowej, geometria tras komunikacyjnych, obliczanie podstawowych konstrukcji geodezyjnych, rozwiązywanie dużych układów równań liniowych (w TI-85 o maksymalnym wymiarze 30x30), wszelkiego rodzaju transformacje czy analityczne obliczanie powierzchni.
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|