Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 1995, Nr 5 (5) |


• Globalny System Pozycyjny • Ranga geodety • Fotogrametria cyfrowa • Niwelatory laserowe - zestawienie • Tworzenie przestrzennej komputerowej mapy górniczej • Przekształcanie rastra • Tajemnice kultury Nazca

powrót

Witold Wąsacz

Obrazy przestrzenne w górnictwie

Możliwości tworzenia przestrzennej komputerowej mapy górniczej

Rozwój komputerowych technologii typu CAD oraz postęp techniczny w zakresie szeroko rozumianej grafiki komputerowej udostępnia nam dzisiaj narzędzia programowe, o jakich kilka lat temu można było tylko marzyć. Pozwala to na coraz bardziej realne spojrzenie w kierunku mapy „trójwymiarowej” jako produktu końcowego prac mierniczo-geologicznych. Opracowana w latach 1992-1993 w firmie MIKROZNAK technologia tworzenia i aktualizacji komputerowej mapy górniczej dzisiaj jest już stosowana z powodzeniem na skalę przemysłową w kilku kopalniach węgla kamiennego. Jako współautor tej technologii mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że skończył się już etap prób i błędów w zakresie wprowadzania nowych technologii komputerowych do kartografii górniczej. Doświadczenia nabyte podczas prac związanych z opracowywaniem technologii komputerowej mapy górniczej wskazują jednoznacznie, w jaki sposób należy badać możliwości wprowadzania grafiki komputerowej do zastosowania przemysłowego. W pierwszym rzędzie należy zdefiniować wymagania formalnoprawne danej technologii, następnie zbadać, czy technologia ta spełni te warunki, a w drugim etapie zdefiniować pojęcia podstawowe jej dotyczące i opracować sposób stosowania danej technologii na skalę przemysłową. Opracowana technologia komputerowej mapy górniczej badana była zarówno pod względem zgodności z przepisami Prawa górniczego, jak i Normy Polskiej, a w tym — pod względem dokładności tworzonej mapy. Zawiera ona w sobie standard komputerowej mapy górniczej dotyczący sposobu segregowania informacji o kopalni w konkretnych warstwach informacyjnych. Standard ten jest niezależny od systemu graficznego, w jakim wykonywana jest mapa.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama