Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 1995, Nr 5 (5) |


• Globalny System Pozycyjny • Ranga geodety • Fotogrametria cyfrowa • Niwelatory laserowe - zestawienie • Tworzenie przestrzennej komputerowej mapy górniczej • Przekształcanie rastra • Tajemnice kultury Nazca

powrót

Jan Szaran

Tajemnice kultury Nazca

Rysunki i linie jak magnes przyciągają do Nazca tysiące turystów z całego świata

Całość zachowanych na ziemi rysunków, jak i mnogość stworzonych linii jest widoczna jedynie z lotu ptaka, stąd też rozliczne domniemania na temat ich powstania i budowniczych. Dodatkowej pikanterii sprawie dodały teorie głoszone przez Ericha von Dänikena, porównujące linie do pasów startowych i odwołujące się do teorii kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi.

W latach 1988-89 brałem udział w kilkumiesięcznych badaniach Misji Andyjskiej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Peru w ramach „Projecto Nazca” współpracowaliśmy z Włoską Misją Archeologiczną (Centro Italiano Studi e Ricerche Archeologiche Precolumbiana z Brescia). Na tym terenie włoska ekspedycja prowadziła wykopaliska już od kilku lat. Ekipa składała się z Włochów, Polaków i Peruwiańczyków.

Teren badań obejmował obszar położony w dolinie rzeki Nazca, około 30 km poniżej miejscowości o tej samej nazwie, w rejonie Cahuachi (czyt. Kauaczi). W tych okolicach, gdzieś na przełomie naszej ery i przez kilka kolejnych stuleci, rozkwitała bogata kultura wyróżniająca się swoim stylem wśród innych kultur wybrzeża Pacyfiku.

W ciągu dwóch sezonów archeologicznych prowadziłem obsługę geodezyjną wykopaliska centrum ceremonialnego w Cahuachi obejmującego monumentalne ruiny z okresu kultury Nazca oraz kilku mniejszych stanowisk w Usaca, Atarco, Quemado, Jumana i Santa Clara rozrzuconych w dolinie rzeki Nazca. Pierwotnie praca moja miała ograniczać się do kontroli
i ewentualnego poprawienia siatki kwadratów założonej wcześniej na powierzchni kilkunastu hektarów (w pasie o długości ok. 1,5 km i szerokości kilkuset metrów). Było to przygotowanie do kolejnego etapu prac, który obejmował pomiary astronomiczne mające umożliwić zbadanie zależności pomiędzy odkrytymi w terenie (Cahuachi) budowlami a układem planet i gwiazd. Zadanie to wymagało dość dużej precyzji w wyznaczeniu siatki pomiarowej. W praktyce okazało się, że moi poprzednicy niezbyt starannie potraktowali swoje zadanie i poprawki, które musiałem uwzględnić przy regulacji sieci, miejscami dochodziły prawie do 3 metrów (!).

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama