wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1995, Nr 3 (3) |


• Rozmowa z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Józefem Kaliszem • Niwelatory automatyczne - zestawienie • Warszawska Szkoła Geodezyjna • Szkoły geodezyjne • SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej • Oprogramowanie Nobel • Zakup używanego dalmierza

powrót

Sławomir Świderski, Adam Augustynowicz, Jerzy Firczyński, Piotr Kluk

Oprogramowanie Nobel

Główna Nagroda za rok 1994 w konkursie Towarzystwa Informacji Przestrzennej

Wprowadzenie
Wiele słów wypowiedziano na temat budowania czy też tworzenia mapy numerycznej. Na ogół wiadomo, jak należy ją wykonać. Wyróżnia się trzy główne drogi postępowania: digitalizację oraz skanowanie z wektoryzacją – jako dwie metody wykorzystujące przetwarzanie istniejących już materiałów kartograficznych i trzecią drogę – bezpośrednie pomiary w terenie. Wszystkie trzy metody mają oczywiście swoje wady i zalety. Elementami wyróżniającymi są tu głównie koszty i czas opracowania oraz dokładność i jakość otrzymanej mapy.
Dwie pierwsze metody, bezsprzecznie tańsze, umożliwiają bardzo szybką zamianę nośnika mapy z papierowego na magnetyczny, a dzięki rozwarstwieniu informacji – wygenerowanie prostych nakładek tematycznych. Metody te mają jednak poważne ograniczenie. Ich zastosowanie to tylko krótki etap tworzenia mapy.
Trzecia metoda, czyli pomiary bezpośrednie, uzależniona jest ściśle od posiadanych środków finansowych i czasu. Jest to metoda droga i czasochłonna, jednak dostarczająca najdokładniejszych danych. Metoda ta może być zastosowana do tworzenia i późniejszej aktualizacji mapy.
W trakcie tworzenia mapy numerycznej najczęściej wykorzystywany jest sposób kombinowany, łączący trzy podstawowe, wyżej wymienione drogi pozyskiwania danych. Postępowanie takie jest zrozumiałe, bowiem zależne jest ściśle od posiadanych środków ekonomicznych i materiałów geodezyjnych, a także wymuszone jak najkrótszym czasem opracowania. W ten sposób powstają jednak mapy o różnej skali i dokładności. Naszym dążeniem i ideałem jest natomiast mapa numeryczna uzyskana ze współrzędnych terenowych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS