Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1995, Nr 3 (3) |


• Rozmowa z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Józefem Kaliszem • Niwelatory automatyczne - zestawienie • Warszawska Szkoła Geodezyjna • Szkoły geodezyjne • SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej • Oprogramowanie Nobel • Zakup używanego dalmierza

powrót

Sławomir Świderski, Adam Augustynowicz, Jerzy Firczyński, Piotr Kluk

Oprogramowanie Nobel

Główna Nagroda za rok 1994 w konkursie Towarzystwa Informacji Przestrzennej

Wprowadzenie
Wiele słów wypowiedziano na temat budowania czy też tworzenia mapy numerycznej. Na ogół wiadomo, jak należy ją wykonać. Wyróżnia się trzy główne drogi postępowania: digitalizację oraz skanowanie z wektoryzacją – jako dwie metody wykorzystujące przetwarzanie istniejących już materiałów kartograficznych i trzecią drogę – bezpośrednie pomiary w terenie. Wszystkie trzy metody mają oczywiście swoje wady i zalety. Elementami wyróżniającymi są tu głównie koszty i czas opracowania oraz dokładność i jakość otrzymanej mapy.
Dwie pierwsze metody, bezsprzecznie tańsze, umożliwiają bardzo szybką zamianę nośnika mapy z papierowego na magnetyczny, a dzięki rozwarstwieniu informacji – wygenerowanie prostych nakładek tematycznych. Metody te mają jednak poważne ograniczenie. Ich zastosowanie to tylko krótki etap tworzenia mapy.
Trzecia metoda, czyli pomiary bezpośrednie, uzależniona jest ściśle od posiadanych środków finansowych i czasu. Jest to metoda droga i czasochłonna, jednak dostarczająca najdokładniejszych danych. Metoda ta może być zastosowana do tworzenia i późniejszej aktualizacji mapy.
W trakcie tworzenia mapy numerycznej najczęściej wykorzystywany jest sposób kombinowany, łączący trzy podstawowe, wyżej wymienione drogi pozyskiwania danych. Postępowanie takie jest zrozumiałe, bowiem zależne jest ściśle od posiadanych środków ekonomicznych i materiałów geodezyjnych, a także wymuszone jak najkrótszym czasem opracowania. W ten sposób powstają jednak mapy o różnej skali i dokładności. Naszym dążeniem i ideałem jest natomiast mapa numeryczna uzyskana ze współrzędnych terenowych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA



powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS